rum.herbefe.ru

Datura - plantare și îngrijire sfaturi cu privire la creștere

Datura flori - plantarea și cultivarea de ornamente de gradina

Iubesc florile! - să-i crească cu mare plăcere. Cu venerație specială fac parte Primrose: inima se bucură când văd în primăvară începe să înflorească primula, brândușeii, zambile, Muscari, Pușkin, și apoi lalele, narcise, uita-ma, Viols, margarete, iriși, bujori.

În plus față de aceste culori de milioane anuale vine peste grădina mea până la toamnă. Dar întotdeauna există o planta care nu a crescut.

Acum doi ani, am plantat Terry Datura. Ea a fost atât de impresionat încât mă cu o astfel de frumusețe nu voi despărți niciodată.

Acest lucru este floare destul de modest se pot dezvolta în orice mediu.

aterizare

În cazul în care planta Datura in plin soare, acesta va fi mai mult decorativ. Prin udare nu este pretentios.

Am semănat semințele în aprilie în cupe. Răsaduri cresc si se dezvolta împreună.

Tratament special pentru ei înșiși răsadurile nu au nevoie: soarele ar fi atât de regulate de udare sunt insuficiente. Când căldura este stabilită în cele din urmă, răsaduri sunt plantate în teren deschis, la un loc fix.

Îngrijire Datura

Am grijă să nu zelos, și admira frumusețea până toamna târziu.

Dacă terenul este fertil și Bush Datura crește superb, asupra lui, atunci planta va avea nevoie de sprijin sub forma unui pol.

Înălțimea Bush Datura ajunge adesea 80-100 cm, latime 70-80 cm dizolvat simultan la 15 flori -. "Bells". Fiecare - de până la 17 cm!

phonographs Galben au 3 - yubochki- cu margini zdrențuite și violet - partea interioară albă și un exterior violet închis. Pentru o înflorire lungă este recomandat pentru a elimina tulpini de flori decolorate.

Și pentru a obține semințe, este necesar să se rupă plantele au format umflăturile seminale atunci când acestea sunt coapte și începe să se spargă. Semințele sunt separate cu ușurință. Le-am uscat pe o foaie de hârtie.

Dacă doriți să extindă datura înflorit, în octombrie, puteți sapa cu atenție arbust cu bulgăre mare de pământ și planta-l într-un recipient mare.



Am citit despre faptul că toate părțile sunt Datura otrăvitoare.

Trebuie avut grijă atunci când se lucrează cu ea și asigurați-vă că copiii mici nu-l atinge. Am creste aceasta planta, infloreste abundent, precum și orice consecințe ale toxicității sale nu am observat.

Autor: N.Dezhina

Este important să se ia în considerare în procesul de creștere în scopuri decorative Datura, ca o floare.

PS: Datura indian, Terry, etc. cu toată frumusețea ei încă relativ aproape Datura obișnuită (care este cunoscut sub numele de experți iarbă durnopyan iarbă, parazite). Aceste nume nu sunt în zadar - planta conține alcaloizi provoca halucinații, în special conținutul ridicat în semințe, astfel încât consideră că absolut nu poate fi în siguranță. În cazul în care țara sunt copii, atunci ar trebui să crească Datura încă nu recomanda - cazuri de otrăvire, din păcate, nu mai puțin frecvente.

Datura în creștere: de plantare și întreținere - camionagii experiență

Datura este o plantă otrăvitoare, nu permit copiilor să-l atingă

© regiunea Julianna Pulenkova Krasnodar

Imens „clopot“ Datura, sau în versiunea Rusă Datura-iarbă, decora meu căzut-sadnik mai până la primul inghet. După ce aceasta planta minunata de la prietenul său, am decis să-l las la niskolechko și nu a regretat. În fiecare seară flori mari Datura emană o aromă plăcută. Semințele de răsaduri semănate la sfârșitul lunii martie - începutul lunii aprilie într-un sol afânat, permeabil la vapori și nutritive. Pentru a răsadurilor apărut mai rapid pre-aranja semințele testate. le-a turnat în apă caldă și de ceas: cele care au apărut, a aruncat, o cei care au căzut la fund, va fi utilizat. La urma urmei, ei germineaza de două ori mai repede. Până trapa semințelor, solul ar trebui să fie umed și cald, așa că am acoperi folie de culturi și de a pune bateria. Imediat ce trapa varza, se acoperă și să stea într-un container de închiriat loc răcoros, dar luminos. Asigurați-vă că pentru a se arunca cu capul răsadurile tinere în cupe individuale.

În luna mai, răsaduri sunt plantate în teren deschis, la o distanță de cel puțin 1 m unul de altul. Locație alege un soare și la adăpost de vânturi. Pre-turnat în gaura de plantare găleată humus 0.5 - Datura place sol organic bogat.

Pentru înflorire abundentă și lung capete în mod regulat îndepărtați estompate. La ieșirea din semințele de fructe din primele flori, pentru că se coc 1,5-2 luni. Pentru un sezon o instalație emite cel puțin 100 de flori. Pentru a evita pierderea de semințe în avans la cutia sa pus pe coperta de stocare de nailon.

Cresc Datura ca un raport anual, dar citit că, dacă ei cresc ca o planta perena, toamna a plantelor ar trebui să fie tăiate și transplantate într-o oală mare. Hibernate trebuie Datura la temperatura camerei 12-15 ° C Udarea trebuie să fie foarte slab, astfel încât solul a fost ușor umed.

Datura - o plantă otrăvitoare, dar, destul de ciudat, dragostea lui aproape toate dăunători. Frunzele trebuie să fie inspectate în mod regulat și stropite cu preparatul, dacă este necesar.

Dacă există copii mici în țara dumneavoastră, spuneți-le că nu te poți juca cu flori Datura. Și nu uitați să poarte mănuși atunci când se lucrează cu planta. Dar chiar și faptul că Datura este toxic, nu se schimba atitudinea mea față de ea, pentru că cele mai frumoase flori Datura!

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru