rum.herbefe.ru

Plantarea, îngrijire și soiuri de coacăze Sfaturi grădinari

Despre îngrijirea agrișe și soiuri de ...

Beneficiile coacăze știu totul, dar numai recent a început utilizarea sa cu succes în lupta împotriva excesului de greutate. În timpul sezonului, trebuie sa mananci pe zi 800-900 g de fructe de pădure, strict limitând el însuși la dieta obișnuită. O astfel de dieta va duce nu numai la pierderea în greutate, dar, de asemenea, se întoarce aspectul tineresc.

Nu toate soiurile de coacăze înțepător

În grădina mea să crească și să ofere randamente stabile mai multe soiuri de agrișe. Printre acestea sunt puternic soiuri prickly și complet fără spini, cu care se recoltează cultura - o adevărată plăcere. Agrișe tot mai mare pe creasta lunga mea, situat într-o însorită și la adăpost de frig loc vânturi nord-est.

Agrișe creste bine pe toate tipurile de sol, dar nu pot suporta apele subterane care sunt aproape de suprafața solului. Bushes cresc la o distanță de 2 m unul de altul, iar canalele de scurgere udare excesivă de umiditate în limitele. Agrișe receptiv la aplicarea îngrășămintelor cu azot în primăvara și toamna - fosfor-potasiu-TION. Arbuști cresc într-un singur loc pentru mai mult de 15 de ani și este mare de fructe din modelarea regulate anti-îmbătrânire. Am tăiat periodic la două de vechi ramuri cu fructe sub un zero.

Când plantarea groapă face 50x50 cm, care a pus galeata 3 humus, 0,5 cupe dolomita, nisip găleată 1, avem sol greu, argilos, cenuși zburătoare 1 litru, superfosfat de 0,5 litri, 1 cană de clorură de potasiu. Toate lopata bine, apoi un sol fertil sapling stropită, îngropa sistemul de rădăcină de 7-10 cm, și udă abundent. În termen de trei săptămâni, mă uit de umiditate a solului, udare ocazional. În jurul tufe de antrenare cultivate în conducte metalice 4 sau din lemn peg și sârmă montarea în două rânduri, la o înălțime de 40 cm și 80 cm de la sol la ramurile cu cultură bine iluminate de soare (pentru a crește conținutul de zahăr din boabe) și nu ating solul.

Primăvară proryhlennuyu sol sub mulci tufe de humus, udare, astfel, tufele de la hrănire de vară se obține în timp util și de a pune mugurii de fructe din recolta de anul viitor. La începutul primăverii taie ramuri și crengi uscate și deteriorate, Bush îngroșarea și apoi le arde.

De la boli de primăvară arbuști stropească biofungicid, sulfat de fier sau oxiclorura de cupru și de dăunători grădină procesează pregătirile respective înainte și după înflorire.

Dacă este necesar, în timpul coacerii fructelor stropească rostopasca tinctura de usturoi si cu adaos de săpun.

În luna iunie, un gunoi de grajd lichid top pansament foarte util la un raport de 2:10, înainte și după înflorire, vă petrece seara sau în vreme tulbure. Bucșe apoi uita-te mai sănătos și nu infectate cu boala. Vara obligatorie irigare periodică, slăbirea solului, controlul buruienilor.

În toamna Înaintez sub un tufiș 2 linguri. l. superfosfat și 1 lingura. l. clorură de potasiu, 1 litru de cenușă presărat gunoi de grajd vlagozaryadkovy pereprelym și petrece mai multă apă.

miere coacăze

Aceasta planta este o planta excelent de miere în detrimentul de înflorire lungă. Randamente crește în cazul în care grădina este în creștere de două sau mai multe soiuri pentru o mai bună polenizare. Pentru a atrage albine, am conta pe coacăze aproape atârnă o sticlă de plastic cu apă, în partea de jos a unui ac fierbinte este de a face o gaură, și pe teren, în cazul în care se scurge apa, Anexez un consiliu.

Agrișe este adesea numit de struguri de nord, deoarece are o rezistenta inalta iarna, ușor de întreținut și anual dă randamente abundente.

Fructele de padure sunt diverse în culoare, aromă, gust, bogat in vitamine, acizi organici si oligoelemente.

Consumul lor este util pentru tulburări metabolice. Avem o mulțime de fructe de padure agrișe sunt utilizate în stare proaspătă, precum și să le pregătească pentru compoturi, gemuri, jeleuri, gemuri și sucuri.


A se vedea, de asemenea: plantare și îngrijire de agrișe, de control al bolii și de tăiere




Nord căpitan și „regal“ gem

Agrișe reproduc în luna iunie, butași verzi sau stratificarea, care este produs de ramuri orizontale prishpilivaniya la sol, urmate de pudrare locuri de înrădăcinare sol fertil. În luna septembrie am multiplica butași lemnoase, care sunt înfipte în germinativ pregătit sub unghi de 45 °, udare și mulcirea cu humus, dar pat de flori de primăvară timpurie I acopere de film pentru a crea un microclimat specific pentru o mai bună înrădăcinare.

Iată câteva soiuri de agrișe, care suntem foarte fericiți.

soiuri de coacăze:

agrișe "chihlimbar„- srednerosloe Bush compact, are rezistenta mare, rezistent la boli, înțepător. Fructe de padure sunt mari de culoare, galben-chihlimbar, gust foarte bun dulce, cu o aromă de miere. Pe ramuri mai mari devin boabe mai mici.

agrișe "roșu rus„- Bush srednerosloe slaboraskidisty cu robustetea de iarnă bună. Grad, sredneshipovaty, mass-media nepozdno de maturare cu randament ridicat. Fructe de padure sunt de culoare mari, rosu inchis cu un strat de ceară și carne suculent și ofertă de excelent gust acru-dulce. Soiul este rezistent la boli.

agrișe "primăvară„- vysokozimostoyky, sredneraskidisty, slaboshipovaty și varietate foarte productiv mijloc de maturare. Fructe de padure sunt mari des tovato verde,, suculenta, gust plăcut acru-dulce.

malachit - patula Bush, silnoshipovaty puternic-gros are rezistenta ridicata si ofera randamente abundente. Varietatea de maturitate pe termen mediu, fructe de padure nu sunt improscat. Acestea sunt mari, fără pubescence, verde, cu o floare de ceară, gust suculent, bun dulce-acru. Ele produc o splendidă „gem regală. Soiul este rezistent la boli.

data - soi vysokozimostoyky și foarte productiv de coacere târzie. Răspândirea Bush, rezistente la boli. Fructele sunt mari de culoare, roșu-purpuriu, mare gust de desert.

Suzdal - Eu îi spun că, a fost achiziționat din orașul Suzdal, iar numele exact nu știu. Înălțimea medie Bush, vysokozimostoyky foarte randament, rezistent la boli. Fructe de padure srednekrupnye de culoare roșu-violet, foarte bun gust acru-dulce.

agrișe "căpitan de Nord„Vysokozimostoyky cu mediu timpuriu de coacere. Bush puternică creștere, asupra lui, cu randament ridicat, thornless, rezistent la boli Boabele de dimensiuni medii întuneric bun gust albastru, dulce-acrișor, cu o aromă puternică.

Varietatea Turtă dulce - Hardy soi de iarnă destul de besshipny coacere mijlocie. Inaltimea medie arbust, compact, cu randament ridicat, rezistent la boli. Fructe de padure sunt mari de culoare rosu, inchis, gust excelent dulce.

crema de coacăze

  • Ia 0.5 kg agrișe, 100 g de zahar, 2 oua un varf de cutit const.
  • bace preparati se fierbe cu jumătate din zahăr și sare din normele de 2-3 min. Proteinele au fost biciuit într-o spumă solidă, bici gălbenușurile și amestec cu proteine. Se adaugă restul de zahăr. Se amestecă cu fructe de padure calde. Se serveste rece.
  • Alte „agrișe“ rețete pe care le puteți vedea aici

Vă doresc toate recoltele de sănătate și bogate bune.

Autor: V.Yu.Ohotnikova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru