rum.herbefe.ru

Cum se ajunge la terenurile proaste o recoltă bună de cartofi, castraveți, varză

Obținerea de culturi de cartofi, varză și castraveți de pe teren arid

Există locuri în care stick-ul în votknesh la sol, și va înflori în curând. Prin urmare, experiența cea mai valoroasă acumulată de cei care cresc o recoltă bogată într-un condiții total nepotrivit.

Eu locuiesc în East Orenburg. Pământul ne - lutul continuu. In timpul iernii temperatura sub -40 ° C și, în timpul verii - + 40 ° și mai sus. După cum se spune, zona agriculturii riscante. Dar am recolta toate culturile obtinerea bun.

cartofi refrigerate

Am planta adânc, cu lopeți tip baionetă, pe partea de sus a pus o pereche de pumni de gunoi de grajd, un pic de superfosfat, putina cenusa (care avem un deficit mare) și toate acoperite cu pământ. Plantarea două rânduri (o distanță între ele astfel să permită urticarie Spud), apoi -. Lățimea cale de cel puțin 80 cm, pentru a nu călca în picioare pe sol în apropierea tufelor în timpul irigare înainte de germinare. Solului după plantarea cartofilor nu grapa grebla - pentru a vedea mai bine în cazul în care puțuri cu cartofi.

Cartofii coame de plante nu putem. Tuberculii sunt fierte, ele sunt moi. Cred că cartofii pe teren, unde solul crud și rece, pot fi plasate direct pe sol, apoi se presara ușor pământul cu sapa - mai ales în zona de pădure.

Acolo, în roua dimineții abundente, și am pentru noapte pământul nu are timp să se răcească. În timpul creșterii udare în brazdele furtunului de multe ori, mai ales în timpul înfloririi. Știu că cartofii nu le place de căldură, astfel încât după apusul soarelui, am răcit prin stropire vârfurile furtunului, iar în noaptea mă ia crud. Cartofii sunt aproape nici un bolnav în timpul creșterii. Și dacă văd un singur tufe deteriorate, am scoate și le arde.

Înainte de a urca întregi cartofii mei, care este de aproximativ 8-9 găleți. Am macerat timp de 2-3 în fluidul Bordeaux. Apoi, se năruie în cutii de plastic cu ochiuri și se lasă să germineze. germeni mari nu recunosc că sunt rupte de la plantare, și varza de muguri latente sunt slabe. Puțin naklyunulis, și este deajuns.

Spud o dată mare, din moment ce, încă o dată, pământul se încălzește, a doua oară se poate face. Planta creste de mare.


A se vedea, de asemenea: cartofi varza


Castraveți într-un cort

Am planta la începutul lunii mai, cupe de 200 de grame. Fac fierbinte de unghii) gaura de teren acumulate adormit. Am pus semințe uscate. Note, de asemenea, testat - Marinda și Hermas. Castravetii sunt mici, amar și foarte fructuoasă. Se toarnă apă caldă după cum este necesar. După apariția de 2-3 frunze adevărate ies în evidență. Acolo soțul pregătit patul germinativ, aceasta latime temporal de circa 90 cm și un perimetru îngrădit rame vitrate vechi.

Pe teren a pus la bord, ca solul este încă rece, iar placa de pus răsaduri dvs. de castraveți, tomate, vinete, geranium și altele., Lăsați partea de sus a deschide un pat. Soarele strălucește și vântul rece de economisire a cadrului.

Răsaduri nu sunt desenate ca pe părțile laterale ale luminii, există sticlă. Udarea direct dintr-o stropitoare cu apă caldă toate cupe. O dată pe săptămână, într-o stropitoare cu apă caldă și se adaugă 1 lingura. l. uree.

udare bisăptămânală infuzat excremente de pui, și nu găleată de jumătate de litru de apă, iar undeva 3-4 l. Răsaduri cum ar fi: teren acolo un pic, și o mulțime de rădăcini, este ceva necesar să se mănânce. Noaptea, pe partea de sus a foii acoperitoare vechi sau altceva, dar nu de film. Sub filmul răsaduri poate găti, dacă timpul nu curata. Și așa, dacă este frig și nu există nici un soare, nu scoateți pânza de sus - este atât de ușor, deoarece partea laterală a sticlei.

Cu această metodă de răsaduri nu se aprinde, este temperat.


A se vedea, de asemenea: puieți de primăvară în creștere - pregătire și plantare


Frunzele sunt de culoare verde închis, firma. La început, un pic de piper va arde la soare, apoi să crească nou, mai puternic. răsaduri cu efect de seră nu le place. Vecinii ea crește rapid, răsfățat, și după debarcare în sol este bolnav.

Ei apoi, de asemenea, l alăptat. Și răsaduri meu după plantare rapid merge la rata de creștere și de supraviețuire de 100%. Am plantat câteva zile sau chiar o zi înainte de Trinitate. Apoi, pur și simplu nu va îngheța. Și vântul, așa că nu este teribil, este întărită.

plante cucurbitacee în paturi în două rânduri pe de o cupe de mana Marinda -10-12 (desigur, să ia din cupa), cealaltă - Herman.

Am planta foarte rar, undeva 30-40 cm deasupra căderii gunoi de grajd adormit, nu-l cruța, centimetri 5. Apoi pune valva la începutul și la sfârșitul paturi, pentru ambele cort și de-a lungul partea de sus a paturilor, de asemenea, pune supapa, și totul țese fire groase, și anume Eu fac un cort din fire.

Și bici creștere castravete la aceste fire. O dată în două săptămâni, apa excrementele de pui (3 litri găleată de apă). Și în căldura de udare în fiecare seară ca aceasta: am pus un pat în furtun, iar apa se răspândește pe sol.

Patul este închis cu scânduri, iar apa din ea aproape nu se pune. Am colecta galeata de 12 litri de castraveți într-o zi. Și un pic vervă. Castraveți mă aproape în fiecare noapte expus irigare prin aspersiune.

varză sovietică



Ceea ce eu nu am făcut, dar la începutul cap de varză de atacuri varză afide pe ea. Nici pulverizare acetic apă sau prăfuirea cu cenușă sau calendula sau gălbenele, urzica sau - nimic nu a ajutat. Și apoi mi-am adus aminte că la vremea Uniunii Sovietice, ne-am dus la ferma pe plivit și recoltat legume.

Varza plantat acolo acri și se udă cu apă de Urali prin aspersoare. Frunzisul a fost în mod constant umed, dar în toamnă la recoltare a fost varza toate curate, varză sunt uriașe, și nu există nici o infecție.


În ton cu materialul: Pregătirea varză acră pe oaspeții sovietici


Așa că am decis să-l încerce pe varză lui. Pune pe o plantație de apă difuzori (cumpărate de la magazin), și în fiecare seară, în 10 de ore, a inclus o „ploaie“ timp de cinci minute. Și în apropiere era un pat cu castraveți.

Deci, ploaie artificială recuperează pe frunze de castravete. La sfârșitul varza de vară, în mod natural crescut curat, de mare, dar cel mai important lucru - castraveți pe partea de paturi, care au fost udate de ploaie artificială, nu albită, și anume Frunzisul nu este lovit de mucegai, iar recolta a fost excelent.

Acum am pus un pat de castraveți, și pe ambele părți ale paturi - o crestătură cu varză. Și apă varza și castraveți, stropindu-l cu o mână, apoi cealaltă. Nu pentru mult timp, doar pentru a uda frunzele.

Această încredere este acum faptul că castraveții nu le place atunci când au turnat pe frunze!

De asemenea, în paturile lor pentru a trata tineri Victoria Elizabeth II: un pat pe primul - rădăcină mustață sub paie. Un rezultat foarte bun. Bushes a crescut puternic, iar rata de supraviețuire de 100%. Aceasta este, în ciuda căldurii patruzeci de grade! Și în prim-plan și mușcate galbenelele.

©: LK Kokorin

Cauzele randamentelor slabe pe un site țară

Trebuie mărturisit - nu toate grădinari bun venit inovații în tehnologie agricolă. Încă nu încetează dezbatere: trimite lopata să se retragă sau nu. Și germeni? Oh, cât de multe răspunsuri au fost în scrisoarea, în care un grădinar experimentat și îngrijire a descris cât de mare le ajuta. Este necesar să se continue conversația - altfel de ce toate numeroasele discuții cu privire la îmbunătățirea fertilității solului pe site-urile?
Și merită să învețe ...
Nu știu cum alții, dar eu nu pot să aștept, aștept, când oamenii deștepți spun un cuvânt nou în grădinărit. Modificări de proces nescuzabil întârziat. Adică descoperirea de către oamenii de știință de bacterii aerobe și anaerobe. Plough a trecut la muzeu cu adnotarea că activitățile sale de impact pe pământ el a provocat pagube mai mult decât toate războaiele cunoscute de omenire. Dar aici e paradoxul: în secolul XXI, iar plantele tehnologia de creștere nu s-au schimbat. vechi
tehnici agricole a fost mult timp un obstacol la o creștere suplimentară în recolta, ca și în cazul în care nu există nici o lumină menționat vreodată meu strat de microbi aerobice. Dar ei pot muta literalmente munții! Judecător pentru tine:

  • toate reziduurile vegetale și animale sunt transformate în produse adecvate pentru dezvoltarea ulterioară a plantelor și crearea de humus,
  • ajuta la depășirea plante painlessly situații stresante,
  • -fitoftoru distruge boala, făinarea, antracnoza, putregai și tot felul de alte lucruri, de salvare de la care grădinari sunt în căutarea doar în utilizarea de tone de produse chimice (și aici este întrebarea, ce mai rău).

Dar, de asemenea, microbii au nevoie de protecție. Oamenii de stiinta de cercetare spun că germenii se tem de radiațiile ultraviolete, este imposibil să le păstreze în lumină, și ei sunt uciși de chiar și soluții slabe de acizi, baze, săruri.
Dar microbii sunt întotdeauna lucrează la aer și întotdeauna în condiții de umiditate. Ei trăiesc la suprafața solului (la o adâncime de 30-50 mm), în jurnalele putrezite și buturugi, în compost, humus. Și chiar în fân mucegăit fascicul le mânca. Dar cine știe și crede despre acest lucru? Nu, nu suntem interesati, vom recolta Dă. Deci, avem ceea ce avem.

Conform practicii agricole convenționale actuale, este necesar să se facă îngrășăminte chimice (solide sau lichide), direct sub rădăcinile plantelor. Sună bine, rezultatele unora este, dar este un drum fundătură, pentru că această tehnologie este doar ucide microbii aerobe!
Să ne, ca oameni de știință și politicieni spun (acesta din urmă este adevărat, eu nu ar fi trebuit menționat - că este într-adevăr o singură limbă, fără oase), aduce unele rezultate. Prima dată când un strat de sol aerob este distrus atunci când săpat solul (care este o lopată care plug). A doua oară când este ucis în timp ce face îngrășăminte chimice. Deci, ce fel de creștere a randamentelor e de spus?! Nu voi cita alte neconcordanțe, dovedind că tehnologia actuală ucide doar plante.
Cine și cum să depășească aceste momente?

Germania, de exemplu, războiul a exportat eșaloane celebrului sol negru ucrainean pentru a îmbunătăți solul, iar ea e austeri germani - nisip. Dar nimic nu a ajutat. Și apoi am început să ia teren doar cu cereale. Tulpinile sunt tăiate, țepii nu arat - toate dat puterea de bacterii aerobe. Și, după un timp a venit humus, solul este îmbunătățită, randamentele au crescut.
Pe aceeași cale, am plecat în Polonia. Japonia, de asemenea ales aliați dedicat
este un fel de microb aerobă. Interesant imagine a deschis ajutorul lor pentru Coreea de Nord de foame: japonez le-a ajutat să crească randamentele de orez cu ajutorul celor mai noi tehnologii sale. Sa constatat că în primii doi ani de orez a scăzut ușor, dar apoi plecat în mod constant în sus.
Am avut, de asemenea, o oportunitate de a reflecta. Rusia a făcut apel la același ajutor japonez în cultivarea de castraveți în sere. Inițial, în Buriația, și apoi în Barvikha aproape de Moscova, a efectuat o serie de experimente. Rezultatele sunt impresionati: randamentul a crescut de 1,7 ori, în timp ce consumul de microbi „magice“ a variat între 1 linguriță .. la 1 lingura Yul pe apă!
Și în Ucraina, Institutul a lansat o culturi cu experiență. Un personal junior la zonele suburbane au încercat să crească noua tehnologie de patrunjel, salata verde si alte produse. Observat care ajunge la maturitate o săptămână mai repede, masa verde mai puternic, mai bine păstrate, iar gustul nu pot fi comparate.
tot drumul în jurul valorii de
M-am întrebat: ce este rolul burghiului, și oxidului de calciu în compoziția №1 în J. Mitlaydera.? Borax conține bor, care afectează formarea fătului și ovar. Prin analogie, se dovedește că planta de var este responsabil pentru cadru, folosind calciu ca material stritelny. Nu va fi nici de calciu - planta va incepe sa ia materialul radioactiv.
Primii câțiva ani, când am cumpărat site-ul a crescut de mărar, a avut mirosul de praf. Am citit „dacha“ și îngrijorat de sănătatea celor care pune în deșeurile de pește la sol și pește (într-un cuvânt, reziduuri de origine animală). Descompune, ele emit o otravă putredă, care este foarte bine absorbi planta.
Dar să nu distras. Am știut că scăderea sau să dispară în întregime de buruieni la cenușărire sol. Și în grădina mea doar bug-uri pilula, scroafa-ciulin, pirul și milkweed este plin. A fost necesar să se efectueze această operațiune.

Folosit și var și cretă, și se așeză ciment și carbură de calciu deșeuri după sudare. Cât de mult? O regulă de degetul mare. Când? Dar există un secret.
Directoare susțin că varuire solul trebuie să fie făcut în toamna, deoarece solul o mulțime de umiditate. Asta e ceea ce am făcut la început, și apoi a aflat de experiență care cenușărire poate fi efectuată în orice moment al anului. Numai dacă planta cartofi în primăvară într-un sol, tuberculii vor fi pe cresteri ale pielii, cum ar fi rugina frunzelor. El a început să experimenteze în continuare, și a făcut o altă descoperire care sa transformat totul cu susul în jos.

Am constatat că Liming a solului, în același timp este și de lucrare sa, și la o adâncime de 1 m!
Și totuși - un vis profetic. M-am întâlnit cu un tânăr, chipeș, cu omul barba buclat cu forma lui, m-am ridicat de pe raft „în liniște“, brațele pe laturile sale ... și a spus tehnologia întreaga microbiană. Dimineața, analizând visul, el nu crede în simplitatea ei strălucitoare. Voi încerca să descrie în detaliu.
Am folosit să cred că râme - primele plugarilor din lume. În același timp, trece lui, care trec prin stomac alimente care restaurează fertilitatea solului. Deschiderea microbi aerobe forțate să reevalueze situația. Liming - un proces complex. Pământul se transformă friabil, granular, bine permite apei și a aerului, nu se aglutinează, nu compactat. Tot fenomen cunoscut de rouă: la o anumită temperatură de vapori de apă din aer condensează și se sedimentează
pe teme de iarbă pentru a pătrunde prin porii din sol. Acest lucru se întâmplă de obicei în seara și noaptea. Soarele răsare, temperatura aerului crește și începe evaporarea. Se evaporă din capilare din sol.
Și aici este un alt fenomen interesant! Umiditatea în sol, umiditate provoacă creșterea profundă. Aproximativ vorbind, acest lucru este o reminiscență a lucrării fitilului în lampă cu kerosen - umiditate profundă hrănește rădăcinile plantelor noastre, sol hidratează și îmbunătățește performanța de microbi aerobe. Și așa în fiecare zi, fără intervenție umană.
Principalul lucru - nu interferează cu natura
Am avut experienta. Lângă unul tomate Bush a făcut aterizare adâncimea găurii spatulă de 10-12 cm și inundate înapoi cu grijă pe geamul de apă, iar când umezeala este absorbită, cad sol uscat adormit. Și plantele au început să arate mai bine decât toți frații lui. Despre calitatea fructelor și nu spun nimic!

Și castraveți plantate după cum urmează: a face un cerc cu un diametru de 70-80 cm, în centrul stick-ul, și a condus la o rază în jurul făcut șase semne, iar apoi fiecare sector este marcat de ochi, chiar rupt în jumătate. A primit „felii“ de 30-35 cm. Forjata în bucla la sol de cabluri din sârmă groase atașate acestora, și le-a înmânat unui băț în centrul cercului. Pentru aceste „rigging“ și viță de vie târâtor de castravete. Este foarte convenabil: bici nu interferează unele cu altele, iar fructele sunt bine ventilate.
Am udat cortul asa. Sticlele din plastic de turnare de apă, introduse cu susul în jos în gropile lor, excavate la o distanță de 10-12 cm unul de altul, - si constanta plantelor de udare a fost realizat timp de 10 zile. Părăsirea apa, sticla comprimat, castraveți cultivate. Iar apa a ajuns la rădăcinile cu dătătoare de viață germenilor.
Acum, pentru mulci. Mulți sau subestima valoarea sa, sau pus pe pat, nu gândesc cu adevărat, ceea ce fac. Dacă luăm în considerare materialul uscat (de exemplu, aceleași ace), poate deveni autoinflamabil. Prin urmare, dacă am ambalat pat de mulci, aveți nevoie de ea
de mai multe ori cu atenție pentru a pune în apă.

Crezi că spun povești de groază? Nimic de acest fel. Tu luați acele din pădure, și nu este totul în echilibru: sol, ace căzute, de umiditate și temperatură. Dacă ne-am deranjat echilibrul, este necesar să-l restabiliți.
Un strat în general chiar de mulci 2 cm schimbă întreaga creștere a plantelor de imagine.
În primul rând, există buruieni la suprafața solului din adâncuri continuu alimentat de umiditate, microbii lucrează la capacitate maximă, fără intervenție umană. Aici am august 9 copii săpat cartofi plantați de mine. Mulci a fost de ace de brazi de Crăciun - cei pe care oamenii arunca. Vremea a fost caldă de două săptămâni și tuberculi pune pe teren umed ...! Harvest excelent: cu un pat 4x1 m a primit 64 kg de cartofi.

Desigur, există încă ceva pentru a scrie. Dar sa întâmplat o scrisoare lungă. Eu nu fac nici o concluzie. Toată lumea va decide în virtutea cunoștințelor și experienței lor. Mă grăbesc să dau oamenilor ceea ce am fost dat: o nouă tehnologie. Am încercat o dată, am ajutat -podskazano că trebuie să ia toate microbii care există în natură, mai degrabă decât unul. Sugerează în cazul în care pentru a găsi microbi (sol vegetal, buturugi putrede, copaci, compost, humus, putrefacție de fân). Și utilizarea de microbi pot și ar trebui să fie peste tot - chiar și întoarcerea de permanganat de potasiu.

© A.Bessarab

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru