rum.herbefe.ru

Butași de reproducere caprifoi

Cum se propaga butași caprifoi

Honeysuckle se referă la o culturi legkoukorenyaemym comestibile. Dacă decideți să multiplice butași verzi - încercați, dar urmați regulile de bază.

Honeysuckle din butași

Substratul este necesară înainte de plantare butași deversare soluție 0,2-0,5% de dihidrogenfosfat mangan-potasiu. Schema de plantare butași Optimum - 6x10 cm decalate.

Cel mai bun timp de butași de recoltare - dimineața devreme sau seara târziu. butași legați în mănunchiuri recoltat, cravată eticheta cu clasa numele și data de plantare și plasate timp de 6-12 ore, într-o soluție de IAA sau alte promotor de creștere. Personal, întotdeauna am face un pic mai slab decât concentrația soluției. De exemplu, în 1 litru de soluție se adaugă un alt 150-200 g de apă. Efectul este mult mai bine.

Butașii sunt scufundate în soluția de 1-1.5 cm de bază în jos. butași de frunze nu ar trebui să atingă nici o soluție. În cazul în care butașii au preparat în dimineața, ele pot fi deja plantate în seara, și dacă în seara, apoi le-a pus în dimineața, înainte de căldură.

Înainte de butași de plantare îndepărtat din soluție și se spală cu apă curată. bază de tulpină a plantelor în jos în gaura gaura la o adâncime de 4-6 cm (vârful trebuie să fie orientată vertical în sus). framantati ușor substratul în jurul tăierea și unele dintre podokuchivayut sale.

După ce ați plantat mai multe zeci de butași, acestea ar trebui să fie stropite cu apă dintr-un pulverizator de mână cu atomizare fină.

În timpul înrădăcinare de butași trăiesc lucrarea de frunze, suprafața pe care ar trebui să fie umed. Problema noastră este că roua nu coborî din frunze pe tot parcursul zilei.

Cele mai bune condiții pentru înrădăcinare - ceață, când substratul nu este cu aer excesiv din ea nu este deplasată de apă, iar frunzele sunt invaluite in mod constant de umiditate.

Puteți crea o atomizare fină de apă cu un pulverizator sau pulverizator. Temperatura substratului trebuie sa fie + 18-20 ° C. Prin creșterea temperaturii, este necesar să se ventila seră și pritenyat.


A se vedea, de asemenea: plantare caprifoi și de îngrijire. soiuri timpurii de caprifoi


Frecvența plantelor de irigare depinde de temperatura aerului exterior. stropiri excesivă duce la apa de spălare de pe suprafața de foaie și de inundare butași închise stomatelor în frunze pierdut turgescența, auto-încălzire are loc butași, care le determină să moară.

În furtună și ploaie pentru a uda butașii verzi nu. În filmul de vară fierbinte poate înălbi var sau creta direct la lumina soarelui nu este ars în frunzele tinere ale butașilor, sau utilizate pentru sera propagare, grădină dispusă între copaci (în acest caz, filmul a înălbi nu este necesar).

creștere de 3-5 săptămâni de butași pot petrece prima hrănirea azotat de amoniu sau uree (1/4 doză pentru plante adulte). Prin acest timp plantele pulverizate tăiate, permițând muncă tinere rădăcini.

Perioada de creștere trage aerisi seră, lăsând-o perioadă scurtă de timp ușa deschisă sau de ridicare a filmului de pe părțile laterale.

La sfârșitul lunii august, îngrășăminte îngrășămintele cu fosfor-potasiu pentru îmbătrânire muguri și boboci și stoparea creșterii.

Butasii din vara altoire caprifoi, de obicei, pentru plantarea în grădină, în același an, nu este încă adecvată. Un răsad bun are o înălțime de cel puțin 30 cm, diametrul guler rădăcină mai mult de 7 mm, două sau trei dintre ramificare sistemului radicular, fibros de cel puțin 15 cm.


A se vedea, de asemenea: Cultivarea afine și caprifoi


Notă:

Durata de înrădăcinare de 4 săptămâni sau mai mult. Rosa, care este creat prin pulverizare dintr-un spray sau pulverizator atomizare fină trebuie să fie prezent pe frunze pentru a pune capăt înrădăcinare. Treptat scade rata de curgere, începe să funcționeze sistemul de rădăcină a format o instalație independentă.



Dacă nu sunteți de planificare pentru o reproducere la scară largă a caprifoi și insufla câteva butași, puteți aranja pentru ei mini răsadniță - se acoperă cu sticle de plastic cu un decupaj de fund.

Butasii se taie la 2-4 interstiții ale porțiunilor inferioare și laterale ale bucșei uterine sau scaun formate șutează din muguri și frunze de lamina (foto).

Cultivarea caprifoi - o experiență personală

La rândul său, vreau să-ți spun cum am cresc caprifoi butași verzi. Într-o zi a văzut vecinul ei presărat arbuști fructiferi, și, de asemenea, am vrut într-adevăr să aibă în grădina acestui boabe minunat. A decis să ceară butași, nu am renunțat. Pentru a face rost de bine, eu sunt blocat pentru reviste să știe că vin să facă. Se pare să înțeleagă. Cu toate acestea, prima mea experienta nu a fost foarte mare succes: din cele 10 butașii au prins rădăcini doar trei. Și apoi m-am decis să fac lucrurile în felul lui, un refugiu a fost nicăieri. Și am făcut-o. De atunci, singura cale fac. Ei bine, în ordine.

Momentul cel mai optim de plantare a butașilor este perioada de la sfârșitul lunii mai până la 20 iunie. Aleg un loc unde să aterizeze cu speranța că există o nuanță de lumină, pentru că o tânără caprifoi se dezvoltă slab la soare (poti, cel mai rău caz, fac umbra găleții vechi fără fund). Apoi încep să recolta ghivecele al tăierii împrejur „umerii“ de sticle de plastic.

Acum, acest sfat pentru grădinari, în cazul în care persoana de la care luați butași, cunoaște numele soiurilor, sticlele de pe ele este necesar să se scrie, și apoi mai târziu inversat. Aici am un astfel de nume special eu nu știu. Dar din moment ce eu trăiesc în pace și armonie cu vecinii noștri (care au și să ia butași), și denumirea soiului sigur. Cresc Victor, Galya, Valea, Maria și Helen.

Pe baza experienței a făcut o astfel de concluzie, deoarece butași verzi - câștigă în acest an, că acestea nu ar trebui să fie tăiate cu foarfeca sau foarfece.

Trebuie să-și retragă mâinile lor, împreună cu „călcâiul“ (pe partea de sud a bucșei), și apoi plasat imediat într-un recipient cu apă.

Și toate pentru că în locul celulelor tăiate sunt rupte prin compresie, accidentat, și butași să prindă rădăcini mai rău. Dar când se retrag din ramuri, nu au un astfel de prejudiciu, chiar și pe „călcâiul“ este o bucată de pânză crengute vechi.

Lungimea butașii pot fi diferite - de la 10 pana la 15-20 cm, atunci este important ca acestea apoi plasate liber sub sticla pe care acestea ar trebui să acopere terenul după plantare după butași de recoltare șed tenechek în grădina sa, să ia o pereche de foarfece (nu pruner) și cultură, lăsând perechea superioară a frunzelor. Următoarea pereche care creste de mai jos, a culturilor este pe jumătate, și toate celelalte mai mici - complet Îndepărtează (rinichi, care au apărut deja în butași în sinusurile, nu atingeți). Cifra am încercat să arăt cum se face. Îmi petrec întreaga procedură rapidă de a plasa Feliile au fost în imposibilitatea de a-vreme bătut, și imediat a pus butașii într-un vas umplut cu apă, astfel încât acestea ușor recuperate de la stres.

Udarea de la un ceainic vechi

Ei bine, și apoi plantate în pământ. Plasarea lor în 20-30 cm în afară, îngropat, astfel încât numai primul cuplu de rinichi a fost în pământ. Și, în orice caz, nu se lipesc: a face o adâncitură pentru a omite, și forțare în jurul mâinilor zemelku și apele de udare. Pe partea de sus de acoperire cherenochki bordurate sticle (am uitat să spun că nu ar trebui să alegeți o culoare închisă, și transparent - cel mai mult va fi).

Un alt punct ratat: în fundul trebuie să facă niște găuri pentru ventilație. Astfel cherenochki nu ar trebui să se odihnească pe „tavan“, în caz contrar acestea vor fi greșit să se dezvolte.

După plantare, apa oala de vechi (și poate fi de la udare copii poate) direct pe fundul unei sticle. În viitor, aproximativ 40 de zile, ceas de umiditate a solului, astfel încât să nu se usuce. La sfârșitul acestui termen Bottle închiriate. Și de toamna aceluiași an toate butașii am rădăcină bine. Le puteți lăsa în același shkolke pentru o altă vara, iar toamna următoare va fi deja plantate în finală.

Da, nu este nevoie să se simtă rău pentru locul - deși între tufișuri este de 2-2,5 m, caprifoi doar vă mulțumesc pentru asta spune. Îi place în general soare, zemelku gustoase, vodichku peregnoychik mulci atât de bine.

A fost convenabil să aibă grijă de mica școală cu butași, am pus lângă fiica mea grya vechi ibric de trei litri cu apă și trecut prin acest loc de 2-3 ori pe zi, udate treptat peste partea de sus a sticlelor, mai ales în vreme caldă.

Apa intra in gauri, alunecarea pe pereții sticlelor, umezirea solului și la exterior și interior. Un sol umed și aer umed creează un mediu bun și de a ajuta butași dobândi rapid propriile lor rădăcini.

Această metodă de înmulțire prin butași îmi place faptul că aceasta garantează conservarea soiurilor, și arbuști de fructe fine încep al treilea an (vtorogodki da câteva boabe).

Așa că am răspândit în grădina ta acest boabe minunat, și chiar vecinii învățat să o facă. Toată lumea este fericită, și eu sunt mulțumit. Dar, de fapt, am să păstreze o grădină de mai mult de 35 de ani.

Cultivarea caprifoi în scara video de

Împărăția caprifoi

© Autor P.Sharkov, regiunea G.Ryazantseva Anzhero-Sunzha Kemerovo

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru