rum.herbefe.ru

Plantare și îngrijire de dalii - sfaturi cu privire la creștere de la cultivator

Daliile: sfatul meu privind îngrijirea corespunzătoare a florilor

Soția plantate dalii, și nu numai în grădină, dar grădina dintre gryad.Tsvety crescut atât de frumos încât nu am putut ajuta, de asemenea purtat de razvedeniem.Hotya lor nu considerate anterior zanyatiem.Seychas de flori de sex masculin avem 30 de soiuri de georgin.Sosedi zvâcniri numai, în căutarea la o astfel de splendoare, și nu le cresc reshayutsya.I complet în zadar, pentru că daliile nu sunt pretențioasă alte culori.

Pregătirea pentru dalii plantare

La mijlocul lunii aprilie, vom descompune tuberculii Dahlia să se răspândească în casa mușama și se acoperă cu folie de plastic.

O săptămână mai târziu, ochii vor merge la creștere. Apoi, noduli trebuie stropite cu apă caldă din aspersor.

O săptămână mai târziu, atunci când apar rădăcinile, este timpul pentru a planta dalii în teren deschis.

Dacă doriți să blossomed rapid tufe, dalii Plantat răsaduri în seră.

Pentru a face acest lucru, tuberculii ar trebui să înceapă să germineze în a doua jumătate a lunii martie. Așezați-le cald în lumină, se presară imediat cu apă și se acoperă cu folie.

Când va lăstarii de 7 cm, umple sol gradina de legume recoltate sticla de plastic și a pus în fiecare din tuberculi. Udarea cumpătat pentru răsaduri în creștere puternică și nu este desenată.


A se vedea, de asemenea: dalii Cultivarea - îngrijirea și depozitarea de iarnă


Tratamentul solului sub dalii

Daliile cum ar fi locuri insorite. Solul săpat pentru ei nu este neapărat furculiță suficient podryhlit și murături buruieni rădăcini.

Am planta tuberculi dalie în luna mai. Dig puțuri de o adâncime de 10 cm. Intre ele distanța subiect de 0,5 m (pentru soiurile pitice) până la 1 m (pentru inaltime). Puneți tuberculii orizontal la noi noduli a crescut înapoi de la extreme lăstari tineri.

Apoi, ei sunt mai bine păstrate, iar soiul nu este degenerată. În centrul fiecărui peg bine stabilit, care apoi lega un tufiș. Tuberculi îngropa și udate.

Răsaduri înainte de plantare ar trebui să fie temperat. Dupa-amiaza am scoate-o pe stradă. În sera Dahlia răsad pot fi transplantate până la mijlocul lunii mai, și în teren deschis - la începutul sau la mijlocul lunii iunie. Plante de plantare în picături profund cu frunze mai mici. Udă abundent.

Daliile: Asistență

dalii mai tineri au nevoie de plivit regulate și slăbirea solului. Când lăstarii a ajuns la 13-15 cm, le hilling. Apoi, această operațiune trebuie repetată de 2-3 ori creșterea tufiș.

Pentru a dalii Tall Bloom mai repede, iar capetele lor au fost mai mari, smulge fraierilor inferioare (mlădițe laterale), de îndată ce acestea apar.

În Dahlia subdimensionat prindeți din principalele trage la nivelul de 30-35 cm de la sol. Primii muguri pe tufișuri, am tăiat departe de ceea ce atunci dalii floare luxuriantly.



complex mineral sau îngrășământ organic este utilizat pentru fertilizarea. Preferăm să se înmulțească în bălegarul de păsări de apă pe galeata 1 L).

Mai întâi se toarnă dalii cu apă simplă, și doar apoi cu o soluție. La sfârșitul lunii iulie, oprire pokarmlivat - să se pregătească pentru o perioadă de odihnă.


Mai multe link-uri pe subiect: plantare și îngrijire de dalii. soiuri populare și frumoase


Săpat tuberculi dalie

tuberculii Dahlia este cel mai bine să sape după primul îngheț reale. Pentru depozitare noi le ia din cele mai puternice și luxuriante tufișuri.

În primul rând, ne-am rupe tulpinile pentru ușurința de operare. Apoi, sape în jurul valorii de fiecare tufiș pe toate laturile.

Lifturi fragmentele sale de tulpini și sol obtryasaem. Dacă este umed și se agită, apoi se spală rădăcinile furtunului.

Foarfece tăiat copii și rădăcini fine, care cresc de la guler rădăcină. tuberculii lungi si ondulat au fost tăiate la 15 cm.

Se spală toate tulpinile tăiate și până la 1,5 cm.

tuberculii uscați, se toarnă pulbere de cărbune și împărțiți imediat. Descompunem cartofii în pungi de hârtie, sortare și a pus într-o pivniță uscată.

depozitarea de iarnă de dalii

Tuberculii pivniță depozitate până în primăvară, la o temperatură nu mai mică de 2°.

mediul interior al unui apartament oraș este necesar să se asigure că acestea nu se usuce. Pachetele trebuie să fie plasate în locul cel mai rece, de exemplu, între ușile la balcon sau de lângă ei. Verificați periodic siguranța tuberculilor, eliminați răsfățat.

La începutul lunii martie dalii ar trebui să fie scoase din depozit, du-te până la începutul germinării stocate într-un loc cald, uscat și întunecat.

Încercați să crească dalii pentru noastre prompte pe site. Sunt sigur că tot ce primești.

Autor: I.Glazkov

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru