rum.herbefe.ru

Prune în creștere pe site-ul de plantare, îngrijirea de bază, creșterea și recoltarea de prune

Plum grădinari începători: cum să planteze, cum să facă tăiere, propagarea și îngrijirea de bază ale arborelui

recoltele reduse de prune sunt de obicei cauzate de condiții anormale de creștere și nivelul de tehnologie agricolă inadecvat.

Cele mai multe soiuri ale acestei samobesplodny culturi, astfel încât pentru a obține recolte bune este mai bine să planteze cel puțin 3 soiuri diferite, cu perioade diferite de maturare de recoltare.

Cu acest sistem de plantare, ca urmare a polenizării încrucișate chiar clasele samoplodnye arată randamente mai bune.

pruni nu tolerează ridicat în picioare stagnarea apei și apele de izvor, dar exigente de umiditate a solului și nu pot tolera seceta. Nu este recomandat să planteze pruni in apropiere de alt ofera umbra si ia-l are nevoie de umiditate.

Plum vine in fructificare în al patrulea și cel mai adesea, în al cincilea an de la plantare.

O fructe de prune se coc la o dată, dar pentru aproximativ o lună. Deci, este mai bine să colecteze de câteva ori, ca pe deplin maturizat. Nu putem permite overripening fructe: ei devin mototoli și improprii pentru consum, cât și pentru depozitare.

Plantări de copaci de prune

puieți de prun sunt bine acceptate în toamna și primăvara, dar este preferat de plantare de primăvară. Pit săpat pentru adâncimea de plantare și cu diametrul de 60-75 cm. Solul excavat din humus adăugat groapă (12 volum de sol excavat) și se agită. Toate acestea face pentru 2-2,5 săptămâni înainte de plantare, solul a avut timp să se stabilească.

Când de plantare monitorului la guler rădăcină este la același nivel cu solul sau deasupra suprafeței sale a fost de 3-4 cm.

Rădăcinile au nevoie să stropească stratul superior al solului fără îngrășământ, ușor de burat la spațiile despre rădăcinile nu vor fi goale, nu pline de teren (uscat). Arborele imediat după plantare, udare 3-4 găleți de apă, la suprafața solului în jurul mulci.

soiuri de prun (așa numitele viguros) trebuie să fie atașat la cuie în primii 2 ani de la plantare.

În acest caz, între cuier și răsadul să fie o distanță de aproximativ 15 centimetri. Pentru a peg răsad coarda moale legat astfel încât să nu deterioreze coaja.

Îngrijire de prune - elementele de bază

În vara solul subarbori slăbit, și în Dig de toamnă și să efectueze colectarea și distrugerea binefaceri. O măsură importantă a îngrijirii - îndepărtarea răsadurilor rădăcină, ceea ce reduce randamentul. Acest lucru ar trebui să fie făcut de 4-5 ori peste vara.

Prășit și săpături combinate cu îngrășăminte minerale (la fiecare 2-3 ani) și organice (o dată la 3-4 ani). Straturile organice au fost aplicate în cursul căderii de 10-12 kg per 1 metru pătrat. îngrășămintele minerale se aplică în primăvară (azot) și toamnă (fosfor și potasiu). Săpat 1 m2 face: primul sau al patrulea an după plantare - 40-50 grame de săruri de potasiu, 120-180 g de superfosfat, 60-90 g de nitrat de amoniu, și deja pe an aceste rate cresc 5-8 de 2 ori.

Plum nevoie de udare în perioada de vară uscată de cel puțin 2-5 ori și vlagozaryadny de udare la sfârșitul toamnei, când vremea arid. Deosebit de afectate de puieți de secetă. Sub sapling turnat 4-6 whith găleți de apă și sub rodirea - 10. trunchiuri de copaci de cerc mulcirea cu compost sau humus.

prune de reproducere

Ca și alte culturi de fructe, prune, pentru a păstra caracteristicile soiului, propagate prin altoire. Acesta este realizat în martie-aprilie. De asemenea, folosind devenire, în iulie și august. Pentru propagarea prin altoire și prune în devenire ca o răsaduri portaltoi ia dikorosloy corcoduș.

  1. Taiati evadarea nota dorită, se îndepărtează frunzele și scutul zagotovte.
  2. Shield este o fâșie subțire de scoarță de copac 30-35 mm lungime, cu un boboc.
  3. Coaja de pe o incizie portaltoi și glisați panoul de sub scoarță.
  4. Ferm paza, care leagă panglică zona de tăiere a cortexului.
prune de reproducere - fotografie

Protecție împotriva dăunătorilor

Pentru prevenirea bolilor fungice colecta și distruge frunze și fructe bolnave. Tăiați afectate lăstari. Secțiunile au fost decontaminate folosind chit grădină sau lapte de var cu adaos de 1-2 procente de sulfat de cupru. În primăvara și toamna în stare desfrunzit utilizate tratament fungicid, de exemplu lichid Bordeaux, rr 3%. Împotriva klyasterosporioza folosit prune toamnă ureei pulverizare, pp 5-7%.

Impotriva prun sawfly aerului la o temperatură nu mai mare de 10 ° C și scuturarea exterminarea insectelor realizat. Împotriva moliei de prune folosind Biologics "bitoksibatsillin", "Lepidocide", "Gaupsin". Numărul de tratamente - de la 4 la 6, intervalul dintre tratamente: 7-10 zile.


A se vedea, de asemenea: Tabelul calendarul pulverizare copaci în grădină


tăiere de prune

primăvară Plum format prin schema slab niveluri (4 până la 6 sucursale în nivel scheletic, cu distanțele dintre nivelurile -30-40 cm). În anii următori, ratele de creștere scurtat cu 13. Odată cu scăderea creșteri de până la 30 de centimetri ar trebui să se facă pe un doi ani de lemn de reînnoire tăiere. (Pentru mai multe informații despre tunderea aici)

Câteva cuvinte despre tipurile

Bine (în termeni de randament) soiuri de prune Stanley și Greengage Altana. Al doilea copaci viguros, în sudul regiunile destul de iarnă-rezistente și rezistente la secetă, începe să dea roade la 5-6 ani-lea, randamentele sunt în general ridicate. Fructele sunt mari, 45-50 g, frumos de culoare, maro-roz, cu o tentă albăstruie. Pulpa este de culoare galben închis, suculent, dulce. Se coace la sfârșitul lunii august.

prune îngrijire Calendar

Rețete din prune:

Compot de prune

Pentru a găti acest compot de prune minunat Veți avea nevoie de:



veți avea nevoie de

  • 3 kg de prune
  • 700 de grame de zahăr
  • 3 litri de apă

Acest compot este perfect pentru preparatele de iarnă, este atât de frumos zi gust geroasă de vară. Utilizare pentru prepararea prune sale mici. În primul rând, se spală fructele și îndepărtați toate tulpină. Se taie prunele în jumătate și se scot semințele. O parte poate pune întreaga chiuveta. borcane sterilizate umple o treime. Se umple cu apă și se acoperă cu un capac de fierbere steril. După 15 min. îmbinați apa în oală, se adaugă zahăr, se fierbe, se umple în borcane, se rostogolească în sus capacul și răsturnarea până la răcire.

sos tkemali

Deci, cum să gătească una dintre cele mai populare retete de prune - sos tkemali

spălare Plum. Noi trebuie să ia mai acid, iar apoi sosul va fi mai corect. Pune intr-un vas și se acoperă cu apă. Gatiti până când fructele nu clocoti, și sunt moi. Apoi, le macină printr-o sită, care separă osul. In piureul rezultat se adaugă mărar răscoapte (fascicul, care apoi trebuie îndepărtate, avem nevoie de ea pentru aroma), ardei iute uscat măcinat și sare și se fierbe timp de încă 20-30 minute. În acest moment, într-un blender pisa diferite plante aromatice și usturoi. Adăugați sosul și se fierbe timp de alte 20 minute.

  1. 3,2 kg de prune roșii
  2. pastai ardei iute uscat
  3. 150 g de mărar răscopt (toate părțile)
  4. beam mentă
  5. fascicul de coriandru
  6. 2 linguri. l. zahăr
  7. 2 linguri. apă
  8. 5 catei de usturoi
  9. sare de mare de mare

Cultivarea prune - întrebări și răspunsuri

Nu ai arunca!

Spur de moment mulți ani în urmă nasazhala prune. Acum este o copaci mijlocii, fructe abundente. Odată ce nu este procesat, iar unele încă mai trebuie să dispună de. Prompt, te rog, orice mod simplu de reciclat!

Larisa Efimova, Ust-Luga

Aș îndrăzni să-ți spun cum am utilizat scurgere în țară - cea mai mare parte a culturii (precum și din prunele nu au unde să meargă, eu știu prima mana): compoturi. Empiric a verificat că cele mai convenabile borcane de doi litri cu capac cu filet.

borcane sterilizate umple prunele spălate cu două treimi, și se toarnă apă clocotită - utilizarea de luare a samovar. Obturare din borcan. După aproximativ o jumătate de oră îmbinare lichid, adăugând zahăr în proporție de 200 g per 3 litru, se aduce la fierbere (folosind aceeași sau într-un samovar tigaie, cu excepția cazului în țară și Gas acasă), pentru a umple borcanele cutoff, strâns răsucire și rândul său, peste. cutii de cool, legate împreună cu pături. Totul! Nu a putut fi mai ușor.

Cu această manipulare nu destul de delicată unele prune izbucni, dar calitatea produsului nu este afectată. Compot obține un foarte concentrat, dens, și, prin urmare, mai bine să bea diluat cu apă.

Depozitat la temperatura camerei timp de 2 ani în liniște. Nu mai grea, și nu au nevoie - pentru piese de fructe cu sâmburi este riscantă, în timpul depozitării pe termen lung se pot acumula substanțe nocive.

În cele din urmă, chiar dacă ați deschis borcanul ușor fără a deteriora capacul, utilizați capacul nu este pe anul viitor. Salvați un ban și pierde o mulțime de muncă atunci când băncile laminate va curge!

prune muguri

Spune-ne, când este mai bine să se propage rădăcină de prune șutează? Și dacă nu poți scăpa de transplant în timpul cadru este posibil să o facă în mijlocul verii?

Herman Y. Domas, Kaluga

Teoretic, da. Numai acest lucru trebuie să se facă rapid, pe timp de noapte sau în vreme tulbure. În general, prune este bine aclimatizate, precum și probleme specifice pentru a le acolo (dacă acționează rapid și cu atenție, chiar și conifere la sută prinde rădăcini în offseason la șaptezeci). Dar este mai bine să-l facă la sfârșitul lunii august, pregătirea gaura pentru o lună și jumătate sau două. Și apoi, înainte bazală de iarnă crenguțe șutează Spivey lua cu siguranță rădăcină în sezonul următor va merge la o creștere.

Ce se poate face cu prune?

Ne-ar dori să vă întreb pentru sfaturi. Din proprietarii anteriori avem o grădină, inclusiv 21 de scurgere. La început am fost uimiți de atât de multe prune, bine, atunci a decis că ne-ar face compoturi, gemuri, lichioruri. Fructe de prune bune, dar fructe viermănos. Pe Internet, am citit că prune molia LRA. Plum cazut, am fost colectate și aruncate. În toamna soțului ei a tăiat o mulțime de ramuri uscate și deteriorate, le-am ars. În timpul iernii am citit o mulțime de literatură și a dat seama că era necesar pentru a pulveriza chiuveta in toamna, dar LRA se poate face la începutul anului, și am amânat pulverizare în primăvară. Primăvara a venit, pomi fructiferi masculi stropite mine preparat compoziție: 700 g de uree + 70 g de sulfat de cupru, și o alta a adăugat la soluția de săpun. Procesat și a început să aștepte.

Am ajuns la sfârșitul săptămânii viitoare și - oroare de orori !!! Fiecare gaură neagră boabe. Am luat un cuțit și se taie prunele in jumatate pe lungime, apoi viermele. Și apoi am făcut o judecată „prune să taie la rădăcini!“

Soțul meu a spus că pentru a face zona de copaci, astfel să nu ar fi, deoarece de scurgere noastră există o funcție de „speculative“, și să vină toamna, am solul ca unele prelucrate și stropite, bine și primăvara atârnă capcană, și din nou pulverizat de câteva ori este necesar . Dacă vom face aceste prune încă mânca și nu va recoltarea prea nu va face, vreau să încep acum să cultive aceasta să se încadreze cel puțin o dată la două săptămâni, Bordeaux lichid sau ceva similar. Vă rog să-mi spuneți dacă este posibil să se facă acest lucru, ce consecințe așteaptă scurgerea în acest caz? Și dacă nu se poate, atunci ce facem?

Elena Dobrotina, St. Petersburg

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru