rum.herbefe.ru

Cum de a insufla un măr câteva soiuri

Vaccinarea mai multe soiuri de mere pe un măr

Vaccinări am facut pentru mai mult de 20 de ani, îmi dă plăcere de nedescris. Fiecare pom am mai multe soiuri, este foarte convenabil și frumos. Imaginați-vă un măr, care pe mere roșii de o parte, pe de altă parte - galben, cu al treilea - verde cu margine roșie. Miracol!

Site-ul Am o foarte mică, doar 2, cu o ușoară legătură, mai ales nu razmahneshsya. Două mere și pere, prune trei tineri, trei cireșe, coacăze roșii și negre, câteva soiuri de agrișe. Recent, au plantat patru răsaduri de caise cultivate din semințe sunt eu, eu sunt pasionat struguri, Am cele cinci clase. Și am fost bolnavi, fără speranță flori treia lor pământul meu, fiecare teren le klochochek ocupat. Dar nu punctul, hai să vorbim despre vaccinări.

La soiurile de mere Zhigulevka am făcut o lovitură de copac sinaptice de Nord și trei - de la Simirenko. Pe celelalte soiuri de măr Spartak, am vaccinat șase soiuri: pesmet Fiica, Antonovka, Shtreyfling, Zhigulevskoe și două soiuri de vară, care chiar numele nu știu, atâta timp cât merele au fost delicioase pentru mine.

Perele totuși am trei clase, sper că nu va fi mai mult. Foarte important, Nikolai, urmați regula: un copac ar trebui să fie predate, pentru soiurile exemplu, de vară și de toamnă, pe de altă parte - toamna si iarna. Vaccinarea se face cel mai bine cu puțin timp înainte de fluxul de seva, butași proaspete tăiate, dar că nu a fost mai mult de o săptămână din momentul tăierii.

Noi în regiunea Volga, eu fac inoculări 15 martie 15 aprilie și angajate în tăiere la o dată și altoire. Se întâmplă să fie târziu - vremea, și vaccinurile sunt deja fluxul de seva incipientă. Apoi sucul este livrat insufla mai repede, și am aproape întotdeauna plin de supraviețuire.

Grad Spartak nu-mi place, și în cele din urmă am băut deloc.

Două mere pentru mine și familia mea pentru ochii lor suficient - și uscător în mere de iarnă și sucuri, compoturi, semn de carte proaspete pentru a face, și, desigur, întregul sezon vom mânca cu plăcere.


pod Cum să fie vaccinate în arborele de gradina: De asemenea, pe tema scrie


Am încercat să insufle în caise prune mare, dar iarna a fost foarte geroasă (până la -39 °), și se scurge foarte podmerzli. În primăvara grefelor eliberate frunze verzi, dar complet rândul său, în jurul valorii de, ei nu au putut, a ucis toată ramura, și nu una.

Vaccinări la butași o dată proaspăt chiar înainte de fluxul de seva, în conformitate cu vreme în zona dvs., cel mai important lucru - dreptul de a tăia și portaltoi și altoi, și că a coincis cu Cambium Cambium cel puțin pe o parte.

Inițial, a văzut de pe ramura de pe stoc, lăsând un ciot de cel puțin 10 cm, cuțit net de vaccinare taie o pană de lemn. Atunci o crenguță aveți nevoie pentru altoire soiurile (creștere de anul trecut), lăsând trei muguri, vârful este tăiat în unghi drept și luciu peste pas de grădină. Fund tăiat pană, dimensiunea corespunzătoare decupării în portaltoi. Aplicarea unui crenguță, astfel încât straturile Cambium coincid, ferm presate în jos și având grijă să nu dislocați, banda primatyvaete. Tăietura pe copac bine luciu peste grădină smoală, prihvatyvaya nuia că nu are nici o infecție, și se lasă până în primăvara următoare, când filiala va crește mai mult. bandă electrică va elimina în primăvara anului viitor.



Mi-aș dori ca toți ați venit și ați fost soiuri noi fericit.

Și el ma învățat să se vaccineze tatăl meu vitreg, de asemenea, Nikolai, un arc mic la el. El a fost pe fiecare mar la opt clase.

În cazul în care anul a fost fructuos, merele și nu au timp pentru a procesa doi copaci, și vreau la fel de diferite soiuri de meri, iar dacă pui mai multe fructe niciodată reciclate și eliminate - îmi pare rău. Și cât de mult efort nu-l ia? Deci, ce plante și să se bucure de noi soiuri!

V. Ivanov.

Figurile 1 și 2: Grefarea soiuri diferite de mere

Intrebare - Raspuns:

Există un stoc de reproducere universal pentru plante cu semințe și piatră?

Pentru semințoase și sâmburi de fructe, nu există nici un singur portaltoi, deoarece aceste plante au proprietăți biologice diferite și cerințe. Compatibilitatea între grefă și stoc, cu atât mai bine speciile mai aproape grefate. Principalele tipuri de stocuri - semințe și înmulțire vegetativă (clonal). Ia stocul de semințe poate fi semănând înainte de oase de iarnă ale acestor culturi, răsaduri care ar dori să aibă.

Arbori grefate pe stocuri de semințe, sunt mari dimensiuni, dar sunt mai durabile și mai puțin solicitante privind condițiile de creștere decât grefate pe vegetație.

O gutuie (Anzherskaya), care - în sus ca slaboroslyh suspensiile utilizate pentru pere stoc clonală încă mai popular atât mere pitic portaltoi M9 și utilizează o multitudine de clone și hibrizi ca srednerosloe portaltoi cea mai comuna 54-118, 106 MM și colab. înmulțite vegetative.

Dar nu toate soiurile de pere sunt suficient de compatibile cu portaltoiul ca pere și gutui - diferite specii botanice.
portaltoi vegetativ universal pentru prune, prune cireșe, caise și piersici este BBA-1 (prune x mikrovishnya felted). Pentru cireșe cele mai solicitate stocuri clonale pitic SFL SFL-1 și 2, rezistente la boli și reduce creșterea puterii cu 50% sau mai mult.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru