rum.herbefe.ru

Wireworms - cum să se ocupe de acest bug

Măsurile de combatere a gândacilor, filiformi și larve

Recent, wireworms este un dezastru pentru soferi de camion, în creștere pe terenul său o varietate de legume rădăcinoase și cartofi, desigur, un aliment preferat al acestui gandac.

Dauna de multe ori a devenit comparabil cu pagubele provocate de gândacul de cartofi Colorado, și chiar mai dezamăgitor faptul că filiformi, găuri în proburivaya cartofii, răsfață coapte, aproape gata pentru recoltarea culturilor de cartofi și alte culturi rădăcină.

Este răspândirea ei se poate datora faptului că încercăm să renunțe la chimie în cabane noastre și parcele de gradina, astfel încât răspândirea acestui dăunător a dobândit o scară fără precedent până în prezent.

Cum să se ocupe?

În acele zone în care nu se folosesc produse chimice gradina, principalul mijloc de săritor de control este un tratament sistematic profundă și temeinică, și cel mai important al solului, inclusiv în scopul de a priva de aprovizionare cu alimente.

La populația de gândaci în grădina de săpat adânc, și chiar și mai adânc afânarea solului poate afecta, în experiența mea cel mai puternic efect aduce săparea de toamnă, dar nu se contractă și de primăvară - în acest moment filiform depun ouă.

Distrugerea buruienilor, în special pir - bunătăți preferate de filiform (manual sau cel puțin cu ajutorul erbicidul Roundup) va permite, de asemenea, pentru a reduce amploarea dezastrului.

De asemenea, rețineți că această problemă nu tolerează îngrășăminte azotate - acestea sunt pentru că este foarte toxic, și chiar introducerea de 20-25 grame pe metru pătrat de sulfat de amoniu se va menține reproducerea în masă, dar cartofii pe care îi iubește îngrășământ care conține azot, pe care le hrănesc numai în sus.

Dacă site-ul este mic (cum ar fi o seră sau o seră), care nu poate fi leneș și să facă o capcană simplu - pur și simplu taie tuberculii de cartofi în jumătate și să le îngroape la o adâncime de 10-17 de centimetri în sol la partea de jos a tăiat - câteva zile sape în sus și îndepărtați gândaci, care lipit de tubercul, și se repetă procedura. Să nu uităm locul în care se află momeală, sârmă priza sau un stick ca un fel de „reperare“ de el.

De asemenea, ca o măsură a săritor de control poate fi vazut la vara recolta cabana lor de salată și porumb între rânduri de cartofi, rădăcinoase, urmată de îndepărtarea 15-25 cm planta inalta (click coleoptere intra în rădăcinile de porumb, salată tulpini), ceea ce reduce numărul dăunătorilor.

La începutul primăverii, puteți face un alt fel de capcane sunt, de asemenea, cele mai simple. Doar pune pe site-ul mână mică de paie sau fân - filiformi urca masiv pentru ei să-și depună ouăle, și apoi paie sau fân sunt colectate și distruse.

De asemenea, oamenii de știință și ecologiștii oferă o metodă dovedită - utilizarea de permanganat de potasiu normale (permanganat de potasiu): 2 grame la 10 litri. apă.


A se vedea, de asemenea: Mole - cum să lupte?


În același mod este posibil să se protejeze împotriva acestui parazit și răsaduri - înainte de transplantare în sol, cu o soluție de permanganat de potasiu se toarnă gaura - și coleoptere și larvele vor muri. Soluția pentru udarea găuri face putin concentrat: 3-4 grame la 10 litri de apă.

Notă: Udarea permanganat de potasiu, pentru a controla săritor, utilizați numai pe solurile neutre și alcaline - asupra excesului de mangan acide pot deteriora răsadurile tinere, provocând arsuri.

Este util să se folosească cenușa din scoarța copacilor - se presara culoarele sale.

În lupta împotriva săritor folosit de multe ori rostopasca. Narubai 4 rostopască Bush, turnat 10 litri de apă, insista 15 minute și se toarnă peste straturile.


De asemenea, un articol pe această temă:


remedii populare pentru a combate „săritor“ dovedit

Zagotovte pânză groasă sau cheesecloth pătrate 30x30 cm. Ocazional, puteți trage firul la materialul a fost acceptabil pentru filiformi, pâine prăjită de seminte de floarea soarelui, maseaza-le pe o tablă targa. Prin semințe de floarea soarelui rasi pot adăuga orice cereale, unsă cu ulei vegetal. Nu trebuie să cearnă pleava din semințe. La 1 la 6 sute de metri pătrați va atrage pătrate.

După ce a plantat cartofi în culoar fac bine în ea stelă un pătrat, împăturit în jumătate, închizând cartea. se toarnă în interiorul recoltare lingură-momeală, acoperite cu pământ. Pune eticheta băț. Momelile au un 5-6 pași.



După 10-12 zile, sau în primul plivitul deschide fiecare contribuție „și se colectează într-un borcan“ captură ". În cazul în care solul este contaminat, acesta va fi de până la 30 la 40 de gândaci.

În cazul în care lăstari de buruieni, prima plimbare pe seria temniței - colectează larve, și -a pus un sac pe creasta kartofelya- proryhlit prima capturare rândurile, apoi Tuck totul în locul său și nu uitați pentru a lipi tag-ul. In 10 la 14 zile - să fie colectate din nou.

Troublesome? Dar acesta este un mod foarte eficient.

Dar care ofera BV Menshinin „aproximativ 5 kg pentru a evita wireworms, este necesar să se toarne zgură Blindate cernut printr-o sită de 1 pătrat. m. Experiența unui control de mare ".

Kurnik din săritor

Din oras ne-am mutat în sat, în primăvara anului 1999, am cumpărat o casă cu un teren. gradina Bucătărie șase ani nu a fost utilizat, prea mare, cu păpădia și iarbă canapea.

Cea mai mare parte a terenului a decis să planteze cartofi. Scopul a fost simplu - de a dezvolta teren, pentru a identifica dăunători, buruieni pentru a determina pH-ul solului, etc. După aratul de primăvară, am colectat 13 găleți de rădăcină de păpădie și o mulțime de rizomi de pir. 01 mai plantat cartofi.

Lăstarii au fost slab, toată vara bulgării sparte, struri, plivit. În toamna a primit cultură „slab“, pe langa toate cartofii au fost holed săritor.

În general, era ceva să se gândească. Cineva sfătuiți să sape puțuri de căței de usturoi curățate, cineva - rumeguș de pin proaspat si gunoiul de grajd de pui, etc. Am decis să facă acest lucru: căderea în coteț (și am cumpărat deja găinilor) pune o podea rumeguș proaspăt, și de îndată ce acestea au fost acoperite cu gunoi de grajd, ghimpat cu noi - si asa toata iarna.

În primăvara înainte de plantare din nou ales din păpădia sol și măcăit iarbă și turnată în fiecare godeu dintr-o mână bună de rumeguș cu gunoi de grajd.

Lăstarii au fost amuzant, verde inchis, pământul a devenit mai moale, mai ușor de Spud. Harvest a primit destul de normal, și cel mai important, găurile de pe tuberculii aproape nu a fost. Așa că am făcut cinci sau șase ani și complet a scăpa de filiformi.

Rumegușul îmbunătățit structura solului, „Kurnik“ hrăni plantele, dar toate împreună nu avea nici un gust dăunător. Treptat, a scăpa de pir și păpădia pe.

© L.Ganshina cu. Regiunea Petrovskoye Tambov.


Cartofi într-un costum de muștar

Wireworms au un câmp de cartofi mult, și intră în rotație nu funcționează -Places nu. Deoarece tubercul arunca trei din zece nu am fost ca, am decis în acest an pentru a efectua un experiment. Și am cumpărat o duzină de pachete de pulbere de muștar.

primăvară Prozelenennye, ca de obicei, înainte de plantare tuberculii muiată în soluție humat a fost apoi atent laminate în muștar pudră. Și plantat. surplusul de muștar utilizat în timpul verii pentru a spala vase - este un foarte bun spălări de grăsime, nu este nevoie de nici un „Fairy“.

Am avut grijă de cartofi, ca de obicei. Și când e timpul să sape în recolta de toamnă, surpriza nu a existat nici o limită. Tuberculii sunt curate! Un săritor a fost extrem de putin.

Desigur, poate că în acest an o astfel macră pe săritor. Dar experienta sezonul viitor se va repeta.

E. regiune Nekrasova Moscova.


Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru