rum.herbefe.ru

Cartofi varza în creștere - în experiența și sfaturile mele camionagii și agricultori

Cartofi - răsaduri și alte gradinari consiliere cu privire la cultivarea cartofilor

În mod repetat, în scris și dovedit științific că transplantarea de cartofi - nu este doar promițătoare, dar, practic, avantajoasă. Am scris despre ea și suntem în articol Cele mai bune și cele mai multe soiuri de cartofi cu randament, care discută utilizarea metodei răsadurilor în creștere pentru soiurile de cartof "Aspiya". "noroc" și "resursă".

Am citit recent despre cum să crească cartofi în Alaska (SUA), într-o regiune cu un climat aspru.

Restante la momentul acesta este produs prin cultivarea răsadurilor de cartof în vase de turbă. Sa constatat că randamentul cartofilor puieți plantați-l, dă o creștere de cel puțin 40% în comparație cu cartofii plantate în mod obișnuit.

Dimensiune 7,5x7,5 cm ghivece umplute cu teren de gradina cu turba si nisip. Oala de plante în conformitate cu una de plantare peephole cartof și udare adăpostirea de film până la germinare, după care a fost îndepărtată din film. Aproape 15-18 zile răsadurilor gata pentru plantare.

Această metodă de plantare este acceptabilă pentru cea mai mare parte a Rusiei, și nu numai de Sud, ci și în Europa Centrală.

Aici sunt rezultatele comparative produc o cultură pe un Alaska îndepărtat:

  • Metoda convențională de plantare - înroșit 400 - 720 kg;
  • înglobare, metoda răsad - înroșit 400 - 1200 kg de cartof selectat.

De ce am să acorde o atenție la cultivarea răsadurilor de cartofi? După cartofi Alaska, chiar și răsaduri, înainte de prima decadă a lunii iunie nu este debarcată în pământ.

Și după toate necazurile care le-am, dacă nu se luptă cu o răceală, avem - cu căldură și secetă. Cu cât mai repede vor fi plantate în răsaduri de grădină, cu atât mai probabil cartofii vor fi în măsură să prindă rădăcini până în momentul în care solul este umiditate foarte slab.

În plus față de transplantarea metoda de cartof (care este, de asemenea, economiile de material săditor) ar dori să atragă atenția grădinari acestui fapt.

Fie că ne place sau nu, și de 3-4 ori pentru o perioadă de coacere de cartofi ca, trebuie să-l buruienilor. Din anumite motive, mulți cred că buruienile rupte trebuie să-aruncați de pe site.

Și cred că este mioapă, învecinându-se pe extravaganta. Mărturisesc, și am făcut-o până de curând.

Dar, în acest an, pentru experimentul a luat doar cinci paturi de cartofi plantate în casă. Și buruieni în acest domeniu, a pus în culoar. Rezultatul a fost un lucru uimitor: culoarele umplut, astfel încât era imposibil să Spud. Ia-o mulcirea naturală a solului, așa cum se spune, improvizat materiale. Desigur, am citit că este convenabil să mulci cu secțiunea de paie.

Singura întrebare este în cazul în care să-l ia, în cazul în care ferma, cu excepția podgoriilor, nu crește nimic?


Cititi mai multe despre mulcirea, vă rugăm să vizitați: Cum se mulci sol.


paturi Nemulchirovannye necesare în mod constant de umiditate. Și ei erau ude numai când apa, care este, înainte de răsăritul soarelui. Iar în mijlocul zilei solul sa uscat înainte ca sapa - și scânteile zboară din elicopter. Iar atunci când lucrați cu solul (lut solid), crezi: ce poți obține o cultură în aceste condiții?

Deci, aceste cinci paturi, mulched buruieni urât, udare o dată pe jumătate până la două săptămâni (în timpul verii, ca de obicei, apa - sverhdefitsit), iar solul sub mulci a fost mereu umed. Cartofii face independent fara hilling. El nu a avut nevoie de rădăcină de sistem suplimentar - apa a fost de ajuns! Randamentele au depășit așteptările.

Și altul. Când am început să sape cartofi, mei cinci rânduri au fost săpate instantaneu, fără nici un efort. Solul a fost foarte moale. Dar restul - pe goale, buruienile curate din paturi gradina - recoltarea tuberculilor necesită sudoare copioase, deoarece solul nu a urca nici o lopata sau o furcă.

buruieni de control, cu siguranta nevoie. Nu contează dacă grădina este ca un teren propice pentru tot felul de soiuri de buruieni. Dar de ce distruge ceea ce este posibil în prezent să utilizeze numai bine? De ce nu ne mai degrabă nu vrem să depășească atitudinea mofturos la iarbă? Deși, dacă te uiți atent, nu este doar o oportunitate de a retine umezeala, dar, de asemenea, îngrășăminte, și naturale.

Am citit mult timp în urmă, ca un doctorat în mare articolul său dovedește că, chiar și în parcurile din oraș nu pot greblat și depozitata sau incinerate frunziș opavshuyu cu copaci în creștere acolo. El a susținut că această preocupare pentru pomul vieții sale mai târziu, viitorul lui suschestvovanii- că distrugerea frunziș încalcă sistemele de rădăcină de copac vlagosnabzhenie și previne-l de la elementar pentru a ajusta structura solului pe care crește.

Plivitul gradina, m-am gândit: și după ce buruienile cresc încă suficient în zonă, nu este suficient. Și a convins soția lui - voi după defoliere în pădure toamnă să-l tragă la teren agricol și sol mulci de frunze.

Nu știu cum merge și cum pot strat de acoperire a solului, dar voi încerca. Poate că, totuși, cel puțin o parte din asociația nu a săpa. Cu siguranță trebuie să existe, și avem facilități care sunt deja destul de un timp ce nu plugul pământul.

Și Canada are o lege oficială care prevede că proprietarul este obligat să părăsească în timpul iernii, după seceriș înălțimea miriște de cel puțin 12-15 cm și 60% paie. În caz de încălcare a acestei condiții, el aspru pedepsit, în primul rând, financiar, și în al doilea rând, poate fi deposedat de exploatațiile lor de teren. Autoritățile aplice cu strictețe legea.

Aici este o preocupare reală pentru pământ, structura sa, iar în cele din urmă - este o garanție a viitorului recoltă bună.

Ce se poate face în cazul în care vara, cum ar fi avem în Kuban - este în primul rând căldura și lipsa de apă. Poate că într-adevăr este posibil să se oprească și să se uite în jur, ce se poate face pentru munca ta a fost o bucurie, iar site-ul dvs. este copt o recoltă bună?

Sfaturi cititori

Sfaturi de la V.Rahman

Noi soiuri de plante: grădină de trandafiri - selecție germană, randamentul și maturarea, l-am lăsa în vară- arctic, Am scris despre anul trecut. Acest soi a fost adus de la Pavlodar, tufiș de cartofi, netedă, ușor și delicios. și Lina - Pulpa este galben și foarte amidonoase.

Semințe primit 25 aprilie germinat acasă în cutii. A plantat 16 mai paturi dupa cum urmeaza: latime - 40 cm, pista - 70 cm (în loc de 60) în serie între bucșele -30-33 cm -20 cm adâncime de plantare (în loc de 10-15) decalate.

Locațiile planificate fiica săpat gaura cu lopeți tip baionetă, turnat dintr-un vodichku soț udare, deoarece solul era uscat, și am pus tuberculii germina. După 7 zile de oțel rostochku eggshell.
Prin acest timp este copt „ceai“ de mullein și urzică (recoltate in toamna). Am răspândit cu apă 1:10 până la 1 litru de udare în fiecare fantă și imediat prigrebala cu pista la sol. Când răsadurile au crescut la o înălțime de 15 cm, soclu din nou udat alunecat îngrășăminte minerale complexe pentru cartofi la rata de 1 kg per mp și sub kuchivala.

Când cartofii încep să câștige o culoare bună după ploaie Spud cât mai mare posibil pentru a treia oară și nivelarea movila care a rămas în mijlocul patului de plantare. Paturile sunt obținute sfărâmicios, înălțimea 17-20 cm, iar piesa devine mai înguste - 70 în loc de 30 cm, 20, deoarece le vedem paturi prigrebli pe ambele părți.

În cazul în care prognoza promite nici o ploaie, pista poate fi umplut cu apă. Soțul Parcelă săpat în toamna și primăvara - el crede că rădăcinile trebuie să respire și să caute hrană în mod liber.

Soț și sape fiecare plantă stabilește separat, și cele mai bune arbuști pentru caracteristica de mărime de calitate a luat semințele, fleac apoi aruncate, dar altfel vom colecta și de a folosi alimente.
După înflorire, căile deja imposibil să treacă, ca și verdeață acoperă tot pământul. Săpat cartofi în primele zece zile ale lunii septembrie. Concluziile mele:

  • Sub fiecare tufiș pentru a pune rata de îngrășăminte organice și minerale.
  • Densitatea de plantare reduce influența temperaturilor ridicate.
  • Semințele ar trebui să se țină seama de cele mai bune tufișuri.
  • cartofi plantate mai devreme nu cade sub influența temperaturilor ridicate, rapid.
  • udare intensivă și Spud poate foarte mult după apariția și înainte de devenire, și după înflorire - udare a pistei.

Cea mai grea parte, în opinia mea, acest lucru nu împiedică subalimentare și (cel mai important) overfeeding. Îmi doresc cititorii de succes!

Sfaturi de la O.V.Ivanovoy

Cartofii sunt cultivate pentru o lungă perioadă de timp, în ultimii șase ani - în felul lor.

Atunci când a existat o grădină în sat, locul era la sol joasă, greu, epuizat. Papa a ridicat primul teren de cartofi plug, arat în grajd la centrul terenului de mai multe ori, până la înălțimea dorită, pentru a evita stagnarea apei.

Apoi am început cu brazda de plantare adăuga teșite și stătut într-o stivă de iarbă {podoprevshuyu).



Cu iarbă fac acolo în luna iunie pentru a cosi, banda sunt de 3-4 zile, și apoi stabilite într-o stivă. (Dacă este posibil, le-a udat, dar dacă ai probleme cu apă, și nu poți apă.)

Deci, stiva și iarna.

Spring brazdă deschis la plantare, pus pe fundul stivei de fân (poate călca în picioare-cu picioare), care economisesc sypem cenușă, și a pus pe partea de sus a tuberculilor de cartofi în regiunea de 20-25 cm unul de altul și închide solul brazdă.

Culoar fără arat fân. În cazul în care partea de sus a unui teanc de iarbă uscată NJ, neperepre-vshaya - nu vă faceți griji, efectul este același ca și în cazul putrezit.

Faptul că această metodă de plantare, așa cum am văzut din experiența personală, recolta daethoroshy în fiecare an, este ploios sau uscat.

iarbă de vară Rainy nu vymoknut cartofi și reține umezeala din sistemul de rădăcini și tuberculi la uscat - menține umiditatea în sol sub fân de evaporare excesivă și uscarea rădăcinilor.

In toamna, atunci când săpat terenul de iarbă cu greu vine peste - toate pereprevaet peste vara. Pământul devine liber și nutritive.

Dacă sunteți îngrijorat de faptul că o mulțime de semințe de buruieni în fân, și ei pot germina, atunci nimic. Peste șase ani nu au încolțite încă nici unul, și, de asemenea, păduchilor, pe site-ul, nu avem buruienile!

Motivul este acela că semințele își pierd germinarea lor în timpul depozitării în stive umede, unde constanta febra si umed.
La plantarea de cartofi este foarte important număr de găuri: cu atât mai mult, cu atât mai bine. Și acestea trebuie să fie ghidat în selectarea cartofilor pentru sămânță, și alegeți dimensiunea de ou de găină (și să permită mai mici).

Pentru 30-45 de zile înainte de plantare cartofi aduce acasă (într-o zonă caldă luminoasă), prevăzută cu un strat subțire în tăvi sau cutii care au apărut varza sănătoase. În lumina slabă care sunt întinse, slăbit.

Cartofi de plantare în sol încălzit în prealabil, cu mai multe caneluri devreme, întotdeauna doriți să înceapă cât mai curând posibil, să sape în stare proaspătă. soiuri de plantare în principal Sineglazka și Lugovskoy. Flori pauze.

Cumpara gunoi de grajd este scump, iar modul în care ne gândim, se va potrivi multe. Avem tot satul este acum plantarea în așa fel. Încercați randamentele mai bine și mai bine.

Sfaturi de la L. Kochetkova

Sangereaza cartofi mari cântărind 120 g a fost spălat bine cu apă și prozelenyayu rulează sub lumină timp de două săptămâni, inversoare ocazional.

Pământul, de asemenea, trebuie să se pregătească: Îndepărtați toate buruienile din zona pentru a face îngrășământ organic (gunoi de grajd putrezit, cel mai bun cal), să sape fără a rupe bulgări pentru iarnă este dăunători bine congelate și moarte. Eu nu folosesc produse chimice.

La începutul lunii martie, în prima săptămână, am scoate din pivniță de cartofi de sămânță, și să înceapă să se pregătească tuberculii de plantare. În primul rând, un tubercul cuțit ascuțit face un „inel fertil“ adâncime de 1,5 cm, tăierea prin miez (foto 1). După aceea, am pus tuberculii în cutii de mică adâncime, partea de jos, care revarsă rumeguș.

Temperatura camerei nu trebuie să depășească 10-15 °.

Tuberculii înainte de germinare să se refugieze din pânză întunecată a luminii. Când primul rostochku, adăpost închiriate și iluminează cartofi 10 h. Pe zi.

semințe Proraschivaya, hidratant-le. Pe fundul cutiei, unde au fost rumeguș, adăugând humus este amestecat cu rumeguș în raportul 2: 1 - strat trebuie sa fie de 3-4 cm de pulverizare umectarea cu apă și stiva de tuberculi .. De 2-3 ori pe săptămână ușor stropească.

O săptămână mai târziu, am pulverizat cu un extract apos de cenușă de lemn. Pentru a pregăti pentru a primi 500 g de cenușă, și se toarnă un litru de apă pentru a da o zi de preparare a cafelei. În groase, voinic lăstarilor (foto 2), există germinare umed. În acest moment, cartoful începe să rădăcini. Prin prikopat este necesar, acestea pot fi amestecate cu compost rumeguș. Tuberculii stins: cutii stau pe verandă. În a doua jumătate a lunii aprilie a solului care adăpostește un film întunecat, astfel încât este bine încălzit.

Pre-gatiti compost, humus și lemn cenușă. Totul a fost agitat și s-a adăugat 500 g din acest amestec la fiecare godeu la cartofi de plantare. Ei bine, este amestecat cu solul, partea de sus pe put germinat tuberculi și le-au stropit pe adâncimea de 8-10 cm.

cartofi Plantat preparat în acest mod, May 1-2. Dacă ar fi fost muguri și înghețurile sunt de așteptat, le-au stropit cu pământ, un pic okuchivaya. Când lăstari a ajuns la 10 cm, peste noapte pulverizate cu o soluție de permanganat de potasiu (2 g în 10 litri de apă).

Sun aground prevenirea manei pulveriza soluție 1% Bordeaux fluid.

Bucșe cresc puternic, tulpini într-un cuib de piese 14-17. Murphy amenzi mari, aproape niciodată nu se întâmplă. Este mai bine să planteze cartofi roșii (galben corporal interior) - are un gust mai bun.


Vrei să cartofi timpurii? Plantează răsadurile!

Tuberculii în ambalaj de ou

Timp de mai mulți ani, am planta cartofi doar răsaduri. Pentru a face acest lucru, folosesc soiurile cultivate timpuriu de coacere. In tuberculilor martie soluția roz mangan rezistă 30 de minute, apoi plasate într-un borcan cu gura largă, umplerea de 2/3, și a pus în colțul pervaz. Băncile rândul său, în mod periodic, cartofi stropite cu infuzie de coaja de ceapa, cu o soluție de cenușă de apă limpede - deci tuberculii trec vernalization. După 25-30 de zile de la cartofi apar varza verde gros - este un semnal pentru aterizare.

Am planta la începutul lunii aprilie. Iau un două flacoane din plastic litru (transparente) și taie partea de sus, în partea de jos a face o gaura 2-3, umple partea inferioară a eggshell (drenaj), urmat de 1/2 - sol, a pus tubercul, stropit cu solul și udate. Răsaduri dezvolta rapid și nu necesită practic nici o întreținere: nu este o Solanaceae și dovleac.

Am fertiliza de două ori o gamă completă de îngrășăminte, udare, se toarnă solul.

Până în momentul de debarcare un loc permanent de răsaduri a tulpini groase și frunze dens, este mai degrabă ca o cameră de flori decât cartofii. La sfârșitul lunii aprilie sunt plantat într-un loc permanent. Ei bine udat, tăiat de-a lungul sticlei și clătina într-un șanț umplut cu iarbă și paie. Pentru a stopa presa dens de sol cu ​​țepi, udare, punând arc de cerc care acoperă p / e filmul, care este eliberat atunci când amenințarea de inghet a trecut. Utilizare: fertiliza de două ori infuzie de ierburi fermentate, apă, Spud. Și mai era încă cazul în care răsadurile nu au supraviețuit.

În acest fel, am obține recolta superranny, ci doar un timpuriu mai mult decât o modalitate ușoară.

Tuberculii de cartof sunt tratate la fel, dar dimensiunea de decolare - oul de găină. Unii gradinari sunt sfătuiți să folosească pentru plantarea tuberculii sunt nu mai puțin de un ou de gâscă, altele recomanda un tubercul tăiat. Dar am tăiat tubercul, chiar prelucrate, de multe ori putregai și plante nepractice mare: cartofi mici plantați îmi dă o recoltă excelentă, dar este, desigur, omologata (de exemplu, potrivite pentru regiunea noastră) și tratate înainte de plantare, respectiv.

Deci, mărimea tuberculilor de ou de găină am scos din ouă în celule de carton (mai bine decât „Extra“, ei 6o Lee profundă), anterior pe jumătate umplut cu celule sol. Adăpate și pune germenilor de tubercul în pământ și acoperit de sol, cu o porțiune din tubercul rămâne deschisă - este important ca germenii au fost în pământ. Celula a fost pus într-un tubercul p / e sac -pentru a păstra umezeala, mai degrabă decât de căldură. Îngrijire: apă stropite ușor umezi solul - este foarte important pentru a preveni uscarea.

După 10-12 zile de cartofi dă radicele mici (barba) - acest lucru înseamnă că este timpul să-l planteze pe un loc permanent. Am plantat într-un șanț umplut cu iarbă, rumeguș, paie. Udarea în timpul fierbinte;

Doi, acoperite cu pământ și a pus tubercul cu celula. tuberculii pre multă apă - promovează o bună separare a fiecărei celule nu este rupt rădăcină de sistem. În aceeași cutie de carton nu interferează cu creșterea tuberculului, în cele din urmă doar distrus (care este motivul pentru care este important și carton sau celule de turbă).

Tuberculii sunt stropite cu solul, udat spunbond, acoperite. Când răsadurile de două ori fertiliza infuzie de ierburi fermentate, întotdeauna două sau de trei ori Spud. varietate de maturare timpurie, plantate, astfel încât să țină pasul timpuriu pe pat de flori vacant, apoi am plantarea culturilor de toamnă pentru consum sau ca îngrășământ verde, care va îmbogăți patul de materie organică.

Cineva va spune: „Iată un alt! Nu a fost suficient de probleme cu răsaduri de cartofi! „Dar acest răsad este practic fără întreținere, eu o plantare în țară, în cazul în care temperatura din casa 8-10 °. Și păstrează cartofii în celulele din apartament, el nu are nevoie de un loc pe pervazul ferestrei, este necesar doar pentru a hidrata. Dar ce bucurie pot fi livrate la cei dragi, le-a tratat cu cartofi tineri cu castraveți lor în mijlocul sărați lunii iunie!

© Autor: Nadezhda Gromova St. Petersburg


Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru