rum.herbefe.ru

Zmeură remontant - cultivare, soiuri, de îngrijire, de reproducere.

Dacă doriți să cumpere soiuri remontant de zmeura, dar nu știu cum să crească lor ...

Dacă ați aterizat câteva devreme pe site-ul său și de vară și srednepozdnih soiuri remontant de zmeură, le-a oferit în sine, cu o cultură de fructe de padure gustoase pentru întregul sezon.

Cei mai mulți șoferi de camion sunt plantate pe lor lan-Kah zmeură de vară sau de maturare soiuri remontant acest boabe. Primul dă randamentul pe lemn de doi ani, la sfârșitul lunii iunie, iar al doilea rodirea pe unul și doi ani, tulpini și pot produce două uro-zhaya - în iunie și în august-septembrie.

Caracteristici remontant zmeură

zmeură remontant poate fi exprimat-schivat pentru una, cât și pentru cele două recolte. Decolarea în august și septembrie, prima recoltă la anuala tulpini, pentru anul următor, puteți obține o recoltă timpurie (aproximativ 20 de zile de iunie), deja pe doi ani tree-albastru. Cu toate acestea, calitatea a doua recoltă boabe de zmeură randament soiuri convenționale: acestea sunt mai mici osoase si uscate. În plus, recolta de vară zmeură remontant întârzieri și agravează a doua donoshenie de vară-toamnă-OEP. Planta dă toată puterea la maturizarea anului cultură, precum și creșterea anuală de înlocuire a lăstarilor de pe co-toryh apoi o a doua recoltă ajunge la maturitate.

Crestere grad remontant pe două culturi are sens doar dacă este bună nutriție și irigare cultură. Pentru cele mai multe grădinari și vara-ciupituri cea mai bună soluție ar fi de a folosi zmeura remontant pentru o cultură.

Tunderea după fructoase

Pentru a obține un randament anual ridicat de fructe de înaltă calitate, de la Mali ne trebuie să taie în mod regulat otplodonosivshie lăstari. În cazul tuturor soiurilor cu steb-vară la doi ani, dacă imediat după fructoase (iulie) este tăiat la nivelul solului. Cele mai puternice lăstari anuale stânga pentru a recolta de anul viitor. soiuri de remontant, de asemenea, tăiate după fructoase - în noiembrie și decembrie. Pentru anul următor pentru a obține o cultură de vară-toamnă de zmeura remontant, la nivelul solului este tăiat complet toate muguri, lăsând nimic pentru anul următor.

De primăvară tăiere sanitare

Mulți locuitori de vară, căutând să facă cușcuș acolo aspect bine îngrijit, tăiat Verkhusha-ki tulpini la o înălțime de 1-1,5 m. Cu toate acestea, deoarece zmeura începe plodono-Stai cu vârfurile de tulpini, apoi, taindu-le, nu te va ține doar începutul fructoase, dar, de asemenea, reduce recolta.

Pentru a asigura boabe de înaltă calitate, aveți nevoie pentru a efectua doar de primăvară tăiere sanitare. În acest scop, pe-o parte excizată benzi de rinichi sănătos (de obicei eliminate 10-15 cm) sunt fire care în timpul iernii și podmerzli ofilite. Tunderea se face în luna aprilie, când mugurii de pe tufișuri încep să se umfle și ușor de a determina care dintre ele sunt sănătoase.

creștet

Circumcizia blaturi de tulpini are sens numai atunci când este necesar de zmeură fructifere pull-start. În acest scop, mai 20-25 cm taie toate sănătoși ramificațiile de doi ani de ani aceste soiuri.

În cazul în care suprafața cultivată timpurii și srednepozdnie soiurilor, trebuie prischipy, disponibilitatea relevante pentru soiurile srednepozdnih. Aici, o cantitate mai mică de fructe va fi compensată prin calendarul recoltei trase. Ca urmare, în luna iunie va fi posibil să se bucure de zmeura la începutul verii, în iulie - an srednepozdnie, în lunile august și septembrie - re-montantnoy.

Reglarea densității plantației

zmeură îngroșarea puternice conduce la inhibarea plantelor și pot sprovo antifungic calificate dezvoltare zabole-ble. Grow această cultură ar trebui dungi, între care rămâne o distanță minimă de 1-13 m atunci când se utilizează leasă la stânga lățime bandă de 20-30 cm, iar cu tufele de creștere gratuite -. 50 cm.

1 m fiecare bandă de un Grow-out nu mai mult de 15-20 de evadări. Și jumătate dintre ei (în cazul gradul de vară) ar trebui să-reprezentare lyat o bienală de fructe tulpini, și jumătate - anuală de înlocuire Pobè-Gl.

fertilizarea

îngrășământ Malinyosuschestvlyayut în luna martie, sol merzlotalomu. Pentru sol echilibrat utilizat complex de azot-fosfor-potasiu îngrășăminte, de exemplu, 1 m deasupra capului-ny adauga cutii de chibrituri 1 NPK. Cu o lipsă de azot, atunci când frunzele galbene și creșterea pipernicit, făcând 15-20 g amoniu celite-riu de 10 litri de apă per 1 m2.

A doua plante dressing de top face înainte de înflorire: 10 litri de apă per 1 m2se dizolvă 3 linguri. l. Superfos-2 linguri dual și voal. l. sulfat de potasiu. În toamnă, după îndepărtarea în țarcuri otplodonosivshie efectua o altă hrănire: 1 m2 în 10 litri de apă au fost dizolvate 2 linguri. l. superfosfat și 1 lingura. l. sulfat de potasiu.

În plus, zmeură necesită periodic (cel puțin o dată la 3 ani) aplicarea îngrășămintelor organice. Beam-ea este de a utiliza vacă, oaie, capră, porc sau bălegar de cal rată de 5 kg per 1 m2.

protejarea zmeură

Utilizați orice produse chimice pentru protecția zmeură poate fi doar până la începutul înfloririi. De la ciuperci boala postglaciare - antracnoza si didimelly de prelucrare efectuate la sfârșitul lunii martie - începutul lunii aprilie (când temaperature aer + 10-15 ° C) sau după recoltare. Pentru aceasta, utilizați 3 procente (pentru creșterea plantelor - 1 la suta) de amestec Bordeaux sau alte preparate cu conținut de cupru.

De la dăunători care afectează Taenia Ras în timpul înfloririi, cum ar fi gândacul de zmeură, o mai bună utilizare a Biologics de TVA. Deci, „Aktofit“ este eficient pentru 7-12 zile. Odată recoltat nevoia osmot-ret toate tulpinile pentru prezența musculițele larvelor purpurie - musculițe. În acele locuri în care selilos această insectă, tulpină se umflă. Aceste lăstari ar trebui să fie tăiate și arde.

zmeură plantate și vara, și soiurile remontant-guvernamentale, de obicei, in toamna, atunci este mai bine etsya prizhiva. În acest caz, primul full zmeura re-recoltare montantnoy sunteți luchite în august și septembrie a anului viitor, iar prima recoltă de zmeura de vara - in doar o luna iunie.

Există, de asemenea, de plantare de primăvară de răsaduri. Acesta se desfășoară în luna aprilie, când plantele nu sunt încă în faza de creștere activă. În acest caz, nuzh răsaduri, dar cultură și să ofere irigare timp de aproximativ o lună - până atunci, până când devine clar că planta este blocat.

Când plantarea de toamnă od-sa-vegeteze zhentsev noletnih rostochku inspectate cu atenție și selectate cu specimene puternic Rosho ho sistem radicular dezvoltat. Înainte de a aterizat Coy aeriene tulpinile sunt curățite și rădăcinile muiată în must sol. Butașii te-impune pe partea de jos orizontală a brazdei la distanta de 30-50 cm-SRI-măciniș și sol fertil dizolvat, și apoi tăiate la sol-Nya. Urs

Mălin minore potrivite sau moderată a solului sod-under-zolistye, umplut cu organic-Nye. Fertiliza sol nu au nevoie de excremente de pui, pe care o mulțime de azot, precum putrezit compost sau gunoi de grajd de vaca. În același timp, solul cu îngrășăminte trebuie să ne-remeshat la sistemul de rădăcină de răsaduri Sopra nu în cauză cu ei.

Câteva sfaturi cu privire la creștere zmeură remontant

  • În vânt puternic și însorite lăstarii de iarnă zmeură afectate de boli fungice, aproape plin-Stu uscat.
  • tăiere necorespunzătoare dacă odreves-Neves nu taie tija de la nivelul solului, va crește riscul de boli fungice.
  • Diferențele varietale: în timp ce zmeură Stam „Kozachko“ permite înlocuirea lăstari și fructe în doi ani muguri, plantații remontant „Heritage“ câștigă doar altitudine și să se pregătească pentru ea Pozdov-înflorire.

soiuri populare și de înaltă calitate, de zmeura remontant

1 Perseu

Începutul verii

Lăstarii - de mare, erecte. Berries - mari și mijlocii, roșu, unidimensională întuneric, conic, pot fi separate cu ușurință de pe tulpină, dulce-acru. Gradul simultană zymo- maturizării și rezistente la secetă, rezistente la boli fungice.

2 Sanya

Începutul verii

Lăstarii - inaltime, erecta, cu vârful moleșit. Berries - mari și mijlocii, roșu strălucitor, unidimensională, conic, pot fi separate cu ușurință de pe tulpină, dulce-acru. Gradul simultană zymo- maturarea și rezistente la secetă.

3 Noble

vara Srednepozdnie, Stam

Lăstarii - viguros, înalt, besshipnye. Boabe - mare, conic, unidimensională, pot fi separate cu ușurință de pe tulpină, roșu intens, dens. Grad întins maturare, transportabil.

4 galben gigant

vara Srednepozdnie, zheltoplodnaya

Lăstarii - puternic, de mare. Fructe de padure - mari, o-dimensionale, de culoare galben deschis, sferic. Sortare maturizare diferă randament stabil întinsă, hardiness ridicată.

5 Kozachko

vara Srednepozdnie, Stam

Lăstarii - sredneroslye, besshipnye. Fructe de padure - mediu și cereale în natură, roșu sferice, de culoare închisă. Gradul simultană zymo- maturizării și rezistente la secetă, relativ rezistente la boli fungice.

6 Cumberland

vara Srednepozdnie, Aronia

Lăstarii - sredneroslye cu crampoane set-TION. Fructe de padure - mici, dulce, rotund, negru-violet. Gradul simultană maturare și secetă-rezistente, rezistente la boli și dăunători, transportabil.

7 Maria

vară srednepozdnie

Lăstarii - înălțime medie, numărul de vârfuri - medii. Fructe de padure - tupokonicheskie medii și mari,, roșu, dulce și acru. Grad de maturare simultană, de mare randament, Hardy iarna, nepretențioasă.

8 Patricia

vară srednepozdnie

Lăstarii - sredneroslye, poluraski-dist. Boabele sunt mari și foarte mari, conice, densitate medie, nu a fost eliminat din plodolozhki razlamy-vayas nu se năruie. Varietatea are moderată rezistență la iernare, rezistent la boli majore.

9 fenomen

vară srednepozdnie

Lăstarii - sredneraskidistye, mare, slaboshipovatye. Iago-DY - mare, conic, dens, violet-roșu, dulce. Soiul are un randament stabil, transportabil.

10 Aur Dome

remontant timpuriu, zheltoplodnaya

Lăstarii - sredneroslye, sredneras-Kidist. Fructe de padure - mare cai-cal, auriu-portocaliu, dulce și acru. Soiul este rezistent la boli majore de insecte și fungice.

11 Patrimoniul

remontant mai târziu

Lăstarii - drept, viguros. Fructe de padure - mediu, roșu pentru o lungă perioadă de timp nu se năruie, bine îndepărtat de pe tulpină, transportabil. Grad înalt randament, sredneustoy-IAS la boli și dăunători.

Sfaturi cu experiență grădinari și informații suplimentare cu privire la cultivarea de tot felul și tipurile de zmeură:



1.I.P.Zayler.

Sa întâmplat că în 1980 m-am dus să viziteze sora mea în regiunea Kachkanar Sverdlovsk. La cabana a văzut soiuri uimitoare zmeură remontant Festival. Tocmai am prins această zmeură, într-adevăr a vrut să divorțeze de ea - la domiciliu. Ei bine, am făcut-o.

1 nu este săpat răsaduri și rădăcini cu muguri de germinație incipient, înfășurat într-o cârpă umedă, și a adus acasă.

Am săpat o mică zonă pe o baionetă. pus cu grijă rădăcinile în transheyku (distanța dintre tufișuri 50-60 cm) și acoperite cu pământ. A devenit udat din belșug la fiecare două zile. Trei săptămâni mai târziu, au existat varza de puternice. Am udat abundent. Până la sfârșitul lunii august a atins înălțimea de tulpini la 2 m, iar eu prischipnul sus. Imaginează-ți surpriza mea când zmeura dintr-o dată a început să înflorească în jos flori mari, formând o perie. Ursul de fructe înainte de îngheț, chiar -3-4 ° poate rezista bine. Până în noiembrie, am rupt boabe mari maronii.

Multiplicarea zmeură, pentru I-nyal secțiunea 4x4 m. Cu co-Bira sale multe fructe de pădure, care de Cham suficient de lipsă să mănânce până toamna târziu, precum și gem de sudură pentru două familii și vecini pentru a aloca. Toți acești ani, am doar o cultive acest soi și de a-free.

Târziu în toamnă, atunci când gerul va ucide boabele imature, încep să tundere arbuști. Pe fiecare din restul de-lyayu 3-4 evadare. le Trim la o înălțime de 60 cm. uscate, muguri de prisos taie de la rădăcină. Pentru al doilea an plin de zmeură, taie Stu, de la rădăcină. În primăvara fiecărui tufiș apar lăstari. Iată-mă din nou elimină excesul, lăsând 3-4 pe fiecare. Aceste muguri cresc să scadă în înălțime mai mare de 2 m, și să ne dea un fruct minunat, pe care noi nu naraduemsya.

Toate celelalte soiuri care poartă fructe toată vara, am scos site-ul și nu regret. Aruncati o privire la fotografie: la sfârșitul lunii octombrie, iar noi toți rupe zmeură dumneavoastră.

zmeură Cultivarea remontant: experiența personală

sfaturi Aliens

Spune-le prietenilor doresc o poveste care mi sa întâmplat și zmeura mea remontant. Acum câțiva ani am comandat un agrofirm două rădăcini de soiuri diferite, un gigant galben și celălalt roșu -Doar (nu fi surprins, este eu că numele a venit pentru că numele real uitată imediat ce a ars în ambalaj soba în care zmeură trimise).

Răsadurile au fost trimise târziu, la începutul lunii iulie. Noi la acel moment era deja foarte cald, iar copiii mei nu au vrut să crească. Eu fac, și le-a udat în fiecare zi, și a contribuit îngrășământ, cu atenție, și la adăpost de soare în acest fel și că, și toți au șezut nemișcat. Am un obicei în dimineața a fost inclus - primul lucru pentru a rula control la plantele mele se simt.

În a doua jumătate a verii în cele din urmă m-am dus la creșterea gigant galben. Până la sfârșitul sezonului, el a întins pe 50 cm. Am tuns varza, lăsând 5 cm, le umple cu rumeguș uscat și acoperite de materiale de acoperire. Un roșu și se așeză din Sydney, și numai în toamna a lansat două germenilor de 7 cm, și cu ei a mers sub zăpadă. În ciuda acestui comportament rău, l-am ascuns prea.

Următorul an gigant galben, cât mai curând stabili meteorologice normale mutat în înălțime hotărîre merge să se dezvolte. Un roșu trezit mai târziu, mult timp crezut și a început să urce ușor. Am avut grijă de ei, cât și pentru zmeură simple. Ca îngrășământ este încorporat de două ori pe sezon mica cantitate de gunoi uscat în culoar. Până la sfârșitul verii, zmeura mea vin în fire aparent, sa ridicat bine, dar de fructe de padure nu sunt date. În timpul iernii, recomandată în revista, mulți grădinari, am tăiat-l la același nivel cu solul.

surpriză neașteptată

Și apoi a venit a treia primăvară noastre „zmeură“. M-am dus o dată la un vecin pentru a bea ceai, și conversații, ea a lăudat pentru mine că în acel an au primit două rădăcini de zmeură remontant cu fructe de padure rosii. După sărbătoarea, am rugat-o să le arate la mine. Ne-am dus în grădină, și acolo am văzut un miracol: două răsaduri de zmeură împodobită cu crengute vii și sănătoși, la 40-50 cm Cum este.? La urma urmei, mulți grădinari au demonstrat deja că recolta înainte de venirea iernii, este necesar, în caz contrar nimic bun, atunci nu cresc!

Foarte ma surprins această imagine, toată noaptea doar să mă gândesc la asta. Și apoi pentru o lungă perioadă de timp el a privit cu suspiciune asupra plantelor sale câștigă putere. Cu toate acestea, au făcut-o foarte încet, astfel, în timp ce zmeură galbene încă se deplasează înainte în dezvoltarea aproapelui său. M-am săturat de toate acestea, și în mijlocul lunii iulie am luat și prischipnula în varza de coroană galben - o mulțime de sănătate, apoi stau (și roșu nu a făcut, și așa mort). Și este atât de puternic, atunci si salbatic extins care a captat tot spațiul din jurul lor.

Și la înălțimea de la sfârșitul lunii august până la 2 m vymahala! Au existat, de asemenea, fructe de padure mari, dense. Cu toate acestea, este prea târziu sa întâmplat, dar există, de asemenea, la rece a venit mai devreme. Pe scurt, întreaga cultură la mine la rece, a reușit să colecteze numai un pahar de fructe de pădure. Și fructe de zmeură roșu a fost foarte mic, iar neinsemnat tot felul de crescut. În general, eu sunt atât de supărat, încât nu trece. Am dezamăgit de zmeură remontant și a pierdut interesul pentru ea. nu mai este potrivit pentru plantele, nu sheared înainte de venirea iernii, nu se onduleze, nu adapostit. Tot ce a trecut.

Dar, în primăvara anului viitor, m-am uitat la ei, stăteau una lângă alta, m-am gândit, amintindu prietenul ei, a adus Clippers și se taie plantele doar muguri uscate nuiele subțiri și fragile. Orice altceva rămâne așa cum este. Și încă o dată am uitat despre remontant. Amintit doar atunci când a devenit de obicei pentru a ține pasul cu zmeură, mă duc să văd pe capricios meu.

Și ce sa întâmplat?

Sunt Giant Galben Pur și simplu Roșu și ei înșiși mai frumos! Toate ramurile de anul trecut a permis ramurile laterale puternice care luxuriantly înflorit. Și recolta a fost foarte bun (de altfel, boabele au copt, în același timp, cu o zmeura simplu). Și când fructoase este de peste, iar ramurile veștejite galben si zmeura rosie de anul trecut, au acoperit deja muguri noi, și a primit o a doua recoltă târzie.

Trebuie să spun că boabele de zmeura remontant încă un gust puțin acru decât obișnuit. Dar epava, în octombrie, cu o crenguta de Malinka proaspete, atunci când nu există alte fructe de padure - foarte frumos.

Aici sunt aventurile mele au fost, după ce am ajuns la concluzia că zmeură culturi la sfârșitul sezonului nu este necesar. Poate că mulți vor fi de acord cu mine, dar nu pot să fac nimic - zmeura diferit nu vrea să crească.

© G.Dementeva rece Polyana. Tatarstan

tufe de zmeură - corectă și curată

Toți cumpărătorii de răsaduri întreb mereu întrebarea: „Ce vrei să obțineți de la această zmeura? În cazul în care fructele de padure pe tot parcursul sezonului, în prima jumătate a verii ei sunt viermănos, plus, de regulă, răspândirea bolilor, randament mai puțin, iar boabele sunt de dimensiuni mai mici. Pentru a realiza ceva mai mult, este necesar să se mărească hrănirea și manipularea substanțelor chimice. De două ori într-o tăietură sezon ca - si acest efort suplimentar și energie, în timp ce colectarea de fructe de pădure inconveniente.

zmeură remontant Eu fac Bole 10 ani. Soarta mi-a adus IV Kazakov, care a adus o mulțime de soiuri unice remontant zmeură. Prin grădina mea (50 de acri) și mâinile mele ca soiuri de zmeura au trecut! Multe dintre ele sunt pe scară largă publicitate și distribuite, și în fiecare văd o mulțime de plusuri și minusuri.

Zmeură Am plantat seria B aproximativ 6 acri :. în 40 m lungime și 2 m între rânduri de boabe I ridica la 15 iulie la mijlocul lunii octombrie (dacă nu există îngheț), recolta este 500-700 kg per sezon. Dar principalul lucru: am să crească în mod corect - numai în acest caz dă recolta de zmeură cât mai mult posibil și mai puțin răspândire a bolii. Chimia nu se aplică la toate este cel mai important lucru pentru mine, Berry meu este întotdeauna curat, în plus față de îngrijire și recoltare mult mai ușor.

Târziu în toamna am tăiat toate tulpinile otplodonosivshie, le-a distrus, și cu ei, și dăunători și boli, care au acumulat pe parcursul verii. rânduri Adormit gunoi de grajd (a se vedea stratul 10) și la primăvară uitat despre ele. De primăvară din cordonul ombilical întindere. Lăsând de-a lungul cablului la fiecare 10 cm pe o plantă, restul ordonată (ele pot fi folosite pentru plantare nouă). Să-l crească, udate după cum este necesar.

Practic, aproape toate soiurile necesită jartiere. Sub greutatea boabe tulpini slabe, murdare cu boabe.


zmeura remontant sunt crescute ca o rosie

I-am cumpărat o zmeura la expoziție. Anterior citit mult despre zmeura remontant. Trebuie să spun: în primul an randamentul te. Cataloagele scrie că zmeură remontant aduce rod în primul an, pentru că florile de pe un an lăstari. Aceasta este principala diferență de la zmeura obișnuite, care dă doar fructe bienal tulpini.

zmeura remontant într-un an creste un nou trage și pune pe strugurii săi. Acestea și savurează articole promoționale argumentând că răsaduri de plantare, trebuie să gust primele boabe de vară. Dar, de multe ori vinde răsaduri sunt foarte mici, cu atât mai mult, care sunt trimise prin e-mail. Dacă ei vor înflori, a fost doar spre sfârșitul verii, fructe de padure coapte nu va avea timp.

Dar nu contează. Doar să crească răsaduri ar trebui să se acorde, astfel încât acestea au crescut sistemul de rădăcină. Plante puternice sunt mari de fructe, desigur, dacă ați cumpărat o notă bună și se uită în mod corespunzător după.

Primii doi ani

Puieți zmeura remontant sunt vândute în containere. Să presupunem că le-a cumpărat în primăvară. este necesar Primul sezon pentru a „sări“ și nu așteptați pentru fructe. Dimpotrivă, se taie toate mugurii, astfel încât planta să nu consuma energie.

Pentru a arata foarte atent, zmeura alimentare de două ori pe lună. Adăpate, astfel încât solul sub planta nu se usuce tot timpul rămas umed. Cei care nu au nici o posibilitate de udare frecvente, asigurați-vă că pentru a mulci rădăcinile orice materie organică.

În prima iarnă a tijei nu poate fi tăiată, lăsându-l ca punct de referință prin care să determine primăvară, în cazul în care așteptați pentru noi lăstari. Odată ce acestea ajung, pedunculul vechi este tăiat, astfel încât să nu forța luat tineri. La urma urmei, ei vor recolta.

alergători anul trecut remontant zmeura sunt, de asemenea, în măsură să dea roade, dar trebuie să le eliminați pentru a obține mai multe boabe în toamna pe tulpini noi. În zona de mijloc de vară este scurt, iar două dintre culturi lui nu este de ajuns. În partea de sud, cu zmeura remontant sunt recolta de două ori: pe vechi muguri, de vară și nouă-toamnă.

În luna august, noi lastari sunt formate de ovar. Lăsând doar cele mai mari fructe de padure, rupe verde rămasă. Acesta este al doilea an, am reduce în mod deliberat randamentul de dragul fructoase abundente în viitor.

ÎNTREȚINERE - AS PENTRU TOMATE

Cu grijă în a treia vară aveți un puternic tufe de zmeur remontant care pot da roade din belșug. Dar pentru o recoltă abundentă trebuie să aibă grijă de corect. Eu spun tuturor că zmeură ar trebui să fie prețuită precum și tomate.

Compara: Tomate - perene de plante iubitoare de căldură, care în climatul nostru, creștem ca o cultură anuală. Pentru un singur tomate sezon da Bush și fructe.

În mod similar, cu zmeura remontant. Aceasta este o planta perena pe care noi creștem în ciclul anual - iarna toate tulpinile sunt tăiate. Pentru o singură dată la doar două lucruri zmeură de sezon: creșterea muguri tineri și fructe pentru a le. Concluzie: Aceste plante au nevoie de o mulțime de putere!

Plantarea de răsaduri de tomate în pământ, înțelegem că timpul este scurt, și este necesar să se asigure o buna nutritie si udare. Deci, de multe ori Hrănirea lor roșii și le apă în mod regulat.

Și asta devine zmeură? În cel mai bun, l-am polem în secetă, fertilizante uita despre! În cazul în care de obicei zmeura ierta astfel de „îngrijire“, rodirea întârziere remontant, provocând o parte a fructelor și nu au avut timp sa se coaca.

Am făcut o regulă: să se hrănească și zmeură iriga la fel de des (de fapt, în acele zile), și că roșiile. Și hrănesc cu zmeură primăvara devreme. Am ghidat din nou pe răsaduri de roșii, care crește pe o fereastră. Am fertiliza răsaduri - alimente în grădină și fertiliza zmeură (* prima dată - chiar și în zăpadă, arunca uree). Apoi, la fiecare două săptămâni da sau fertilizator sau infuzie de plante aromatice complexe din butoi.

Rezultatul nu a fost mult timp în vine. Cultivăm zmeură muguri groase minunat, de stabilire timpurie a ovarelor și în luna august - fructe de padure rosii.

Pentru a rezuma. Pentru zmeură este necesar să se uite la fel de atent ca și pentru tomate. O diferență. După recoltare, vom elimina imediat tufele de roșii, și că îngrijirea se termină.

Ne lăsați tulpini de zmeura la căderea frunzelor, ca frunzele ajuta la construirea rădăcinile și pune mugurii noului an. Numai atunci când frunzele cad, se taie toate tulpinile de zmeura la același nivel cu solul. Vom continua până la îngrijire de iarnă: Se toarnă în toamna uscată și mulcirea rădăcinile pentru iarna.

Toamna recolta de zmeura remontant - un tratament minunat! Fructe de padure sunt mari și absolut curat, deoarece dăunători în toamnă zmeură nu. Cherish zmeură, cum ar fi roșii, și ea ți-a dat un fruct dulce!

GRADE Zmeură remontant

Augustin, Atlanta, miracolul lunii august, Indian Summer 2, Diamond, Briansk mirare, Hercules, fiica lui Heracles, Eurasia, Firebird, parte Golden Dawn Dome, Toamna de aur, frumusețe Sadko, soția comerciantului, de incredere, frumusete Orange miracol toamna Penguin Polka, colier rubin, Cap Monomakh lui, elegant și altele.

I. Petrenko


© Autor: Dragoste Lagutochkina

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru