rum.herbefe.ru

Sfaturi pentru creștere salata verde

Cultivarea salata verde în țară - sfaturi de îngrijire și proprietăți utile.

Salatele - cele mai vechi culturi de legume, cunoscute încă din antichitate. Numele uneia dintre cele mai comune tipuri de salata verde provine din Lactuca latina, insemnand „lapte“, și nu fără motiv. Aceste plante conțin un suc lăptos, lactucin amar, în aparență similar cu lapte.

Lactucin - alcaloid influență benefică asupra organismului uman calmeaza sistemul nervos, imbunatateste somnul, reduce tensiunea arterială. În combinație cu vitamine lactucin intareste peretii vaselor de sange, ceea ce face mai ales pentru vindecarea hipertensiunii arteriale si a bolilor cardiovasculare.

Lăptucă promova formarea agentului antisclerotic - colină stimulează excreția de colesterol, care previne arterioscleroza, contribuie la funcționarea normală a stomacului, pancreasului și ficatului. Conform conținutului de vitamine, săruri minerale și alte salate substante nutritive favorabil cu multe alte culturi de legume: contin fier, cupru, zinc, cobalt, mangan, molibden, titan, bor, solide de zahar de iod și altele.

Există mai multe tipuri și varietăți de salate. Cresc tsikornogo, sparanghel, frunze și a condus afară pentru mai multe soiuri de fiecare tip: Roz și ofertă a foii, Martha, Iceberg, Tarzan al capului de tsikornogo Cicoare, și roșu cu frunze.

Spune-ne mai multe despre andive.

In aceasta salata o mulțime de soiuri. Am ridica timp de opt ani, iar în acest timp am ajunge la salate cu o varietate de forme de frunze: alungite, sculptate, rotunjite, cu un vârf ascuțit, etc. Acestea sunt diferite si culori - de la verde închis la tonuri de verde deschis ..

Undeva am citit că tratamentul propus de cataractă și alte boli de ochi: suc de andive, morcov, telina si patrunjel insuflat la fel în ochii de mai multe ori pe zi, 3-4 picături.

De altfel, același print, care trateaza cataracta si Stdlaria (rocoina). Se clătește, se toarnă o mână de 1/2 litri de apă într-un vas emailat, se fierbe timp de 5 minute, pentru a insista 2-3 ore, apoi clătire.

Câteva cuvinte despre spus rocoina

Pentru a găsi un roccina comun (Stellaria media), du-te departe nu este necesar. Acesta creste aproape peste tot, atât de mulți grădinari percepe doar ca o buruiană plicticos. Dar tulpinile și frunzele de plante sălbatice conțin cantități mari de vitamina C. Într-o mână - rata de zi cu zi! Se taie priza la sol, le spală, se taie și nu ezitați să adăugați la salate. Gustul seamănă cu Stellaria tinere urechi de porumb, astfel încât să nu se strice gustul de feluri de mâncare preferate.



În plus, primăvara roccina apare una dintre primele, atunci când alte verdeturi încă destul de mici, și „se retrage“, una dintre ultimele - în toamna târziu. Important: roccina uneori confundat cu un câmp de culoare full-time (Anagallis arvensis), plante aromatice care nu utilizează pentru alimente. Diferența principală a acestei plante medicinale din Chickweed - florile nu sunt de culoare albă, și roșu pal.

Soiurile cultivate mi salata de sparanghel - salată și Uysun bulgar - înalt.

Uysun una tulpina creste, varful ramurilor, iar salata - radacina creste multe tulpini la 1,5 m și mai sus. Colecta semințe este foarte dificil.

izbucni în floare salate inegal, parașute de mici sunt împrăștiate în toată zona, germina, cresc mai mari înainte de evacuare de iarnă, nu se congela în timpul iernii. De asemenea, nu se congela în timpul iernii toate salata mea tsikornogo, varza, asmățui, chimion.

Asmățui este în formă de pătrunjel, dar mai moale și miros ciudat, ușor de anason, mirosul de frunze de chimen, nu au, dar este, de asemenea, vitamina și salate foarte potrivite. Nu ingheata si ovaz rădăcină - cel mai bun remediu pentru cancer pancreatic.

Astfel, în Samye ori rece pe birou de ajutor, feluri de mâncare mele vitamine din plante proaspete.

Aș dori să atrag atenția asupra unei noi culturi - spanac măcriș. El este notabil prin faptul că nu conține acid oxalic, dar are toate vitaminele si nutrientii de spanac. Am apărut în țară recent. În timpul iernii, începe foarte devreme pentru a vegeta. În acest an în luna februarie, am avut de două ori fierte borș verde. Nu a fost doar măcriș spanac, dar salate negorkie nevymerzayushie (cm. Mai sus) și grădină quinoa.

Quinoa este o grădină prețioasă și plante malorasprostranennm. Am verde și roșu - Bloody Mary. Undemanding, devreme, bogat in vitamine: acid ascorbic, rutin, săruri minerale, saponine, și altele.

Consumate crude, în salate, supe verde. bulioane sale ia boli hepatice, icter. Excelenta planta de albine, rhoeas

In diabetul zaharat, și tulburări metabolice și sunt utile ca infuzie tonic de salate negorkih. Salata fascicul spălat, se taie, se umple cu apă rece și insista 2-8 ore. Bea atunci când sete.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru